Oddíl Tuláci
zážitky, přátelství, hry, příroda, dobrodružství, zapomenuté legendy

Návod na oddíl

Čtěte pozorně dětičky Zde na tomto místě se pokusíme sepsat nejdůležitější informace pro ty, jež jsou a nebo chtějí být členy našeho oddílu.
Základním duchem naší oddílové činnosti je dobrovolnost. Nemáme zapotřebí nikoho do ničeho nutit. Pokud již ale s námi na akci vyrážíš, pamatuj, že i dobrovolnost má své meze a že je nutné přizpůsobit se většině. Náš oddíl se věnuje dětem celoročně, tzn. že během celého roku ve všech ročních obdobích pořádáme všemožné akce. Na každou z těchto akcí je potřebné jisté vybavení bez kterého je účast na akcích buď vyloučena (např. nemáte-li na tábor spacák) nebo značně ztížena (např. na jarním táboře v sandálech).

Informace

V dnešní době magické slovo, které je spojeno s tím, vědět kdy, kde a co sebou. Informace o akcích oddílu najdeš na oddílových stránkách, které právě čteš a z pravidelně zasílaných emailů, před každou akcí. Pokud máš pocit, že ti emaily nechodí, stačí napsat email a vše bude zařízeno.

Pravidelné akce

Toto není pravý způsob jak mít sbaleno na akci

Základní výbava

Na každý koníček či sport, existuje pár věci bez kterých se neobejdete. I v oddíle, kde si možná řekneš, že není nic zvláštního potřeba, je ale celá řada věcí, které je dobré vlastnit.

Finanční náročnost

Nic není zadarmo a tak i oddíl představuje jisté finanční výdaje. Roční poplatek za členství v oddíle je 600 Kč. Na víkendovou akci počítej s platbou ve výši 300 až 600 Kč, na podzimní velkou výpravu 1 200 Kč, letní tábor stojí kolem 2 500 Kč. Chápeme, že uvedené částky nejsou malé, ale před jejich odsouzením prosíme o zamyšlení se nad faktem, že všichni vedoucí působí v oddíle bez nároku na finanční odměnu a ve svém volném čase či dokonce o dovolené.

Co si vzít na každou akci

Na všech tuláckých akcích je třeba počítat s tím že oblečení může doznat podstatných změn. Pohybujeme se v různých prostředích (les, louka, silnice, bahnitá cesta) tedy tam, kde se vždy najde někde nejhorší místo, kde je přeci nejlepší upadnout, zrádná větev se vám chytne za rukáv a než se člověk naděje, tak je díra na světě.

Schůzky

Nejpravidelnější akcí, která se předem neoznamuje, je středeční schůzka oddílu, která probíhá od 16 do 18 hodin v Praze v Malešicích za dobrého počasí v parku, jinak v klubovně (Černokostelecká 97). Na každou schůzku je třeba si přinést Tulácký zápisník, tužku a uzlovačku. Je-li třeba přinést si třeba štětec nebo slona oznamuje se to vždy týden předtím.

Jednodenní výpravy

Konají se nepravidelně během školního roku, převážně do okolí Prahy. Cílem bývá nějaká zajímavost a program je doplněn hrami a poznatky o přírodě. Vybavení na tyto akce spočívá v přiměřeném oblečení dle roční doby, jídla a pití na celý den. Všechny věci je dobré nést v jednom zavazadle – malém batohu.

n-kost Víkendovky

Konají se cca jednou do měsíce během školního roku. Odjíždíme vždy v pátek mezi 3 až 7 hodinou odpolední a vracíme se v neděli mezi 3 až 7 hodinou odpolední. Na výpravy jezdíme do pevných budov a občas i pod stan. K základnímu vybavení patří dobrý batoh, spacák, oblečení dle předpokládaného počasí, kvalitní nepromokavé boty (ne holinky), funkční baterka na svícení a v případě spaní venku ještě karimatka.
Dobrým batohem se rozumí takový do kterého se vejdou všechny důležité věci, které si účastník bere s sebou a aby ještě zbylo místo na věci společné jako je jídlo. V případě že někdo veze věci v malém batohu v jedné ruce má spacák a v druhé ruce má igelitovou tašku s jídlem, je to špatně a na vlastní kůži to zjistí, když půjde od vlaku s těmito zavazadly 2 km courající se 100 metrů za ostatními.

Podzimní tábor

Koná se v období podzimních prázdnin pro Prahu tedy na konci října. Podzimní tábor probíhá vždy v pevné budově, kam si nemusíme vozit ešus ani lžíci. Opět mezi nejdůležitější vybavení patří kvalitní boty a spacák. Mezi výbavu na podzimní tábor je nutné zařadit (pod)zimní bundu, čepici, občas i rukavice.

Letní tábor

Jde o nejdelší akci, která se během roku koná. Jezdíme vždy koncem srpna na 14 dní do Zátoky Pláňat (táborová základna u obce Keblov, 8 km od Trhového Štěpánova). Na táboře se přebývá v podsadových stanech na dřevěných postelích s molitanovými matracemi. Mezi nejdůležitější věci na tábor patří spacák. Noční teploty koncem srpna nepatří zrovna k nejvyšším a tak jsme za léta strávená v Keblově zažili noční teploty 15 stupňů a nebo také 0 stupňů. Máte-li dobrý spacák dobře se vyspíte a tím máte celé dny dobrou náladu. I když věci na tábor je vhodné sbalit do kufru, je třeba přibalit také batoh takových rozměrů, aby v něm bylo možné nést věci na puťák (spacák, karimatku, jídlo, osobní věci a nějaké to místečko na společné věci). Rozměrově je to tedy batoh, který používáte na víkendové výpravy. Mezi další věci na tábor patří karimatka, jedno teplejší oblečení pro případ zimy, funkční baterka jelikož ve stanech se svíčkami svítit opravdu nesmí a opět jedny pevnější boty na výlety a mimo to samozřejmě tenisky a boty letní.

Tak to by stačilo

Shrneme-li těchto pár řádků tak pro vlastní pohodlí je nutné mít spacák, správně veliký batoh, kvalitní boty, oblečení dle počasí a hlavně mít jen tolik věcí kolik odnesu na vlastních zádech a mít věci důležité, ne zbytečné.

Přihláška zde

Ahoj Tuláci

Kalendář akcí

««« říjen 2020 »»»
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Všechny události

Dnes je: 22.10.2020
Svátek má: Sabina
Zítra slaví: Teodor

Narozeniny slaví

20.10. - Jindra (17)
20.10. - Ríša (17)

Jsme členy


Podporují nás

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Magistrát hlavního města Prahy