Oddíl Tuláci
zážitky, přátelství, hry, příroda, dobrodružství, zapomenuté legendy

Cesta na jih do Indie

Brahma

Sloup v Čechách, jarní tábor 2008

Historicky nejméně početně obsazený jarní tábor, začal právě dnes. Z Prahy vyrazilo celkem 6 dětí a 6 vedoucích. Tento stav není konečný, 2 děti dorazí během neděle a jedna vedoucí v pondělí vstoupí do pracovního procesu. Osazenstvo tábora se několikráte změnilo, tábor byl před zrušením, přesto se nakonec podařilo akci zajistit. Nabídkami byl obeslán rekordní počet potencionálních účastníků, nicméně je jasné, že hory a sníh jsou větším lákadlem. Naše naděje se upínali ke skutečnosti, že na českých horách mnoho sněhu není, ale ani toto nebylo pro naši akci spásou. Věříme, že přes malý počet účastníků dopadne vše dobře a ti co se mačkají ve frontách na vleky a drhnou svoje skluznice o zbytky technického sněhu, zblednou závistí a příště vyrazí s námi.

Den první

Cesta proběhla v poklidném sobotním tempu. Cíl cesty, Sloup v Čechách nepatří mezi hojně navštěvované destinace a tak výměna pražských turnusů na jarních prázdninách se nás nedotkla. V pokročilém odpoledni přišel za dětmi Rusticelo a mírně připomněl co zatím na cestě s Marcem Polem zažily. V lesním šeru jsme odehráli inovovanou verzi hry na lišky a za tmy se vrátili s lístečky s podivnými nápisy. Hra
Zpráva z lístků nás vyslala za Brahmanem do nočního lesa. Ten každému předal svitek s popisem jednoho božstva ale dozvěděli jsme se, že jsme překročili znamení, které představuje bránu do země bohů. Abychom se dostali zpět musíme získat znamení od jednotlivých bohů.

Den druhý

Znamení od boha Višnu. Pro znamení vyrážíme na celodenní výlet, neb je krásně slunečno. Naším úkolem je poznat indický kastovní systém což je nutné pro získání znamení od boha. Ze Sloupu míříme nejdříve po modré značce na červenou a po ní do areálu lesního divadla. Zde se odehrává první hra, které symbolizuje kastu Šúdra (otroci, sluhové, zemědělci). Hra
Po červené směřují naše kroky do výše položených míst jako třeba zarostlý vrchol Slavíček, kde konáme zasloužený oběd. Pod kopcem přichází na řadu kasta Kšatrija (bojovníci).

Naše kroky směřují po kombinaci zelené a žluté značky, kolem vrcholu Šišák (s výhledem na překrásný Ortel :-(). Brahmána jest kastou knězů a k této se váže hra o mlčení. Kdo vydrží déle vítězí. Jako předzvěst této mlčící hry jest hra na baribala (kdo se déle udrží na stromě).
Počasí předvádí na únor nepředstavitelné kousky, teplota místy přesahuje únosnou mez, kdy lze vážně uvažovat o navlečení krátkých kalhot a triček. Po příchodu do baráku nám zbývá k poznání kasta Vaišja (obchodníci). Obchodníky nejlépe charakterizuje naše upravená kimovka (každý si má zapamatovat individuální seznam věcí a poté je přinést z místa kde jsou rozmístěné lístečky).

Hra Večer po první části ping-pong turnaje, luštíme zprávu od boha Višnu, který nám vzkazuje, že poznání kast byla jen jedna podmínka pro získání znamení, tou druhou je očištění se vodou z řeky Gangy. Po přinesení této vody a symbolické omytí se, získáváme znamení boha Višnu – lastury.

Hra

Den třetí

Znamení od boha Šiva. Ráno nás přivítalo chladným počasím, čítajícím –4 stupně a zataženou oblohou. Dopolední program se tedy nesl ve víru dokončení ping-pong turnaje, přípravy oběda a neustálými pohledy směrem k obloze, kdy už bude lépe.
Kolem druhé odpolední byli naše tužby vyslyšeny a my vyrážíme ven. Po modré značce jsme obkroužili místní hrad včetně cikánské jeskyně. Cestou došlo na několikero vypečených her.
Házení šiškami, pochod s dlouhou třískou slalomovou dráhou a běhání po číslech od 1 do 10. Hra

Za každou soutěž získal tým část příběhu, který v podvečer v jídelně čekalo výtvarné ztvárnění. Šlo o legendu o magické Puruše, ze které vše vycházelo. Přehršel energie zapříčil, že setkání bohem Šivou proběhlo venku na hřišti. Po ukázání výtvarných počinů a vysvětlení co na nich vlastně je, získávají týmy další znamení a to trojzubec.
Stvrzením celodenního programu byl pak noční fotbalový zápas indických družstev. Utkání Niaganda a (J)elita skončilo 0:2.

Den čtvrtý

Hra Znamení od boha Ganéši. Tradiční ranní rituály se posunuly až na 10 hodinu – prostě se nějak nechce vstávat no a co, jsou prázdniny ne? V 10 hodin také dorazila psí smečka z Otradovic, která nás tu bude 2 dny hlídat. Dopoledne probíhaly soutěže na hřišti a za každou soutěž získal tým jednu dvojici slov, které využijí na odpolední hře. Slova byla následujícího znění:

česky jinak česky jinak česky jinak česky jinak
sedni nidma lehni padma vlevo hathadží vpravo hathasán
běž hophon jdi šnekhon stůj hon zatrub matapanda
jez vadgí pij vadmé polož nardal zvedni narhol
klekni kačad dupej bangší otoč se kolongo
Ganéš

Před obědem potkáváme Mahuta (cvičitele slonů), který nás prosí o nalezení svých dvou ztracených slůňat. Pokud je najdeme, rozumí právě těm povelů, které jsme získávali při dopoledních hrách.

Odpoledne, které začalo po poledním klidu ve 3 odpoledne, jsme se přesunuli do vesničky Rousínov. Odtud jsme vyrazili po červené značce na 3 km vzdálenou zříceninu Milštejn. Od zříceniny jsme se vydali najít Stříbrnou studánku cca 300 m od zříceniny. Studánku jsme vyfotili a zjistili souřadnice GPS a bude přidána do celonárodní evidence studánek.
Kousek od studánky jsme zaslechli troubení 2 ztracených slůňat, které jsme pomocí povelů dovedli nedaleko stojícímu Mahutovi. Odměnou za tento počin jsme večer vyrazili za bohem Ganéšou a získali od něj znamení – porcelánového a dřevěného slona.

Cvrnkaná

Den pátý

Kult ohně, bůh Indra, znamení kopí. To bude až zítra 8-O zatím víme jen to, že chčije a chčije. Ráno neprší takže program do noci připravovaný na mokrou variantu je prozatím odsunut. Dopoledne trávíme opět na hřišti. První hra spočívala ve cvrnkání ping míčků kolem spodní budovy v areálu. To by samo od sebe nebylo tak složité, ale musíme uvážit fakt, že výškový rozdíl mezi těmito budovami je cca 30 m.
Další hry už byly mírumilovnější, šlo o střelbu na branku a vytloukanou, což je střelba na fotbalový míč s cílem dostat jej za čáru sousedního družstva.

Přepalování Odpolední program je ve znamení boha ohně, Indry a tak jdeme do blízkého lesa a nevybíravou hrou na přepalování provázku se jej snažíme zapálit. Naštěstí bezúspěšně (pálení lesa, provázek i když odolával byl úspěšný).

Večer probíhá soutěž v poznávání filmových melodií předehrávaných na klávesách, poté jdeme do kina na Asterixe (naše kino je umístěno na ping-pong stole). Znamení od boha, ještě získáno nebylo právě v této době se zde řeší co s tím.
Tomuto řešení předcházelo intenzivní ping-pong klání, že i děti přišly s poznámkou, že se dole nedá spát. No a pak mají ty děti mít nějaké iluze.

Den šestý

Kolem druhé hodiny ranní nám došlo, že bůh ohně Indra nepředal poutníkům znamení. Buzení dětí bylo zavrhnuto (neboť na něj od večera čekali) a bylo přistoupeno na technické řešení. Do jednoho z mobilů byla nahrán vzkaz od (J) Indry a ta skutečnost, že vzkaz je v mobilu byla zase dána malým dětem do pokoje. Pařez Bohyně ničení a smrti Kálí, znamení rudý krvavý kámen. Ráno se opět probouzíme kolem desáté a vidíme, že je venku celkem slušně. Po pozdní snídani jsme odvezeni do nedalekého Cvikova odkud následuje cesta zpět po zelené a modré značce. Cestou samozřejmě máme pár her pro spestření a pro získání zašifrovaného příběhu o bohyni Kálí.

Hned jak jsme vešli do lesa nastala chvíle pro hledání vhodného pařezu na hru Ostrov. Která skupinka na něm vydrží 10 sekund? Obě. Po kratším úseku chůze se dostáváme do Údolí samoty, kde se nám mírně ochladilo, a na malém plácku u potoka hrajeme hru Slepý čtverec, tedy z provázku poslepu udělaný čtverec. Obě skupinky jsou úspěšné. Nejlepší čas měli však velcí, kteří to zvládli za 32 sekund! Čtverec Pokračujeme dále směr Radvanec, kde jsme se trošku zdrželi u ohrady s koníkama. Poté, co jsme prošli celou dlouhou vesnicí, zahráli jsme si poslední dvě hry, opět na okraji nejbližšího lesa, nasbírat co nejvíce šišek a udržet se co nejdéle zavěšený na stromě (Baribal).
Po hodině zdržení, kdy jsme si všichni mysleli, že nás čekají ještě minimálně dva kilometry domů, jsme zjistili, že jsme byli v podstatě za rohem od Sloupu.
Ještě jsme zahráli pár her na hřišti a šli domů skládat příběh a obrázky bohyně. Koně

Po mírném namáhání mozků při luštění nám děti předvedli příběh o bohyni Kálí, která po prohraném souboji s bohem Šivou utekla z Tallaiského lesa a stala se bohyní ničení, pomsty a smrti. Za ní nás čeká cesta až zítra dopoledne…snad budeme opět úspěšní.

Den sedmý

Nejprve nám zbývalo vyřídit si účty s Kálí. Vydali jsme se proto do nedalekého lesa, kde měla Kálí pověšeny ulovené duše v podobě nafukovacích balónků. Naším úkolem bylo tyto balónky propíchnout a tím duši vysvobodit. Každý měl tři životy, když se ho Kálí nebo jeden z jejích pomocníků dotkli, musel si doběhnout pro život a odříkat říkanku. Boj s Kálí Samozřejmě se nám to brzy podařilo a tak jsme se odvážili žádat Kálí o její znamení, rudé kameny. Po menším přesvědčování se nám to nakonec povedlo a tak nám zbýval už jen poslední symbol a to kruh boha Brahma.

Odpoledne jsme se ale nejdřív vydali hledat dlouho slibovanou cukrárnu, což se ovšem nepodařilo, zato jsme zaútočili na místní samoobsluhu. Po menším nákupu, který jsme odložili doma, jsme se vydali získat zmiňovaný kruh boha Brahma. Hra spočívala v tom, že si děti napsali na lístečky 10 vlastností, kterých by se chtěli zbavit, popřípadě které by nikdy nechtěli ani mít, a poté plnili úkoly nebo řešili hádanky. Pokud se jim to podařilo, mohli si lísteček s vlastností spálit v Brahmově ohni (louči). Asi po hodině a půl se vše podařilo i poslednímu človíčku, tak jsme mohli jít na večeři. V této chvíli nás začalo mírně zlobit počasí, takže byl večerní program kapku ohrožen. Boj s Kálí Po vydatné večeři se na vstupních dveřích objevil vzkaz a kruh od boha Brahma. Naštěstí se počasí na noc umoudřilo, tak jsme se mohli vydat do lesa za knězem Brahmanem, který nám slíbil vrátit nás zpět z říše bohů. Na místě jsme nejprve hráli hru Bludičky, kdy děti ve tmě hledali občas bliknuvší vedoucí. Když se jim podařilo získat všech pět jmen bludiček, mohly se vydat za Brahmanem a předat mu všechny symboly. Za to nás kněz vrátil do našeho světa a my můžeme vesele pokračovat v cestě.

Den osmý

Již bez znamení a bez boha. Jediný bůh který teď vládne nad našimi hlavami je počasí, které vyprazdňuje zásoby vody. Během noci se má přidat i větříček tak uvidíme co nám ráno přinese.

Ráno přineslo bouřku a kroupy a to kolem 9 hodiny. Počasí opravdu neví co by ještě převedlo. Dnes je na programu již je sbalení, úklid a přesun do Prahy. Pravda zapomněl bych na vyhodnocení a rozdání pamětních listů.
Nejméně obsazené „jarňáky“ tak skončily, ale jejich pořádání mělo rozhodně smysl.

Bodování

Pořadí ve hrách

Niaganga – Cvrček, Sojka, Honzík, Lišák
(J)elita – Wlk, Matěj, Adam, Jirka

  Lišák Sojka Honzík Cvrček Matěj Wlk Adam Jirka Kdy
Milionář 2 1 5 8 4 6 3 7 neděle
Mlčení 7 5 6 2 1 3 8 4 neděle
Baribal 3 7 2 4 1 8 5 6 neděle
Lístečky 1 2 2 1 3 1 4 3 neděle
Šišky 1 1 1 1 2 2 2 2 pondělí
Slalom 2 2 2 2 1 1 1 1 pondělí
Čísla 2 2 2 2 1 1 1 1 pondělí
Červená černá 2 2 2 2 1 1 1 1 úterý
Nošení ping m. 2 2 2 2 1 1 1 1 úterý
Míček na cíl 1 1 1 1 2 2 2 2 úterý
Přetahovaná 1 1 1 1 2 2 2 2 úterý
Dotekovka 2 2 2 2 1 1 1 1 úterý
Hrníček 1 1 1 1 2 2 2 2 úterý
Lístky 1 1 1 1 2 2 2 2 úterý
Cvrnkaná 1 1 1 1 2 2 2 2 středa
Góly 1 1 1 1 2 2 2 2 středa
Vytloukaná 2 2 2 2 1 1 1 1 středa
Přepalování 2 2 2 2 1 1 1 1 středa
Písničky 2 2 2 2 1 1 1 1 středa
Ostrov 1 1 1 1 1 1 1 1 čtvrtek
Slepý čtverec 1 1 1 1 1 1 1 1 čtvrtek
Šišky 1 1 1 1 2 2 2 2 čtvrtek
Baribal 6 4 2 7 1 5 3 8 čtvrtek
Uzlovačka 2 2 2 2 1 1 1 1 čtvrtek
Živá abeceda 1 1 1 1 1 1 1 1 čtvrtek
Bludičky 4 1 5 2 6 3 7 8 pátek

Bodování jednotlivců

Jméno Ne Po Út St Čt Suma Pořadí
Wlk 2 2 1 1 3 2 11 3
Matěj 2 2 2 1 3 3 13 1
Jirka 2 1 1 1 2 2 9 5
Adam 2 2 2 1 2 1 10 4
Cvrček 2 1 2 2 3 2 12 2
Lišák 2 1 1 2 2 1 9 5
Sojka 2 2 2 2 2 1 11 3
Honzík 2 1 1 2 2 1 9 5

Mezi tými vyhrála (J)Elita a druzí se umístila Niaganga. Foto z jarního tábora najdete zde.

Na tomto zápise se podíleli – Monty, David, Michal, Beruna

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Kalendář akcí

««« únor 2023 »»»
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Všechny události

Dnes je: 06.02.2023
Svátek má: Vanda
Zítra slaví: Veronika

Narozeniny slaví

10.02. - Dominika (17)
11.02. - Maty (19)
15.02. - Mates (27)

Jsme členy


Podporují nás

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Magistrát hlavního města Prahy Městská část Praha 10