Oddíl Tuláci
zážitky, přátelství, hry, příroda, dobrodružství, zapomenuté legendy

Dovednosti

Dovednosti jsou první zkouškou, kterou si plní členové oddílu Tuláci. Je to jakýsi základ, který by měl znát úplně každý Tulák, chce-li být platným členem oddílu, chodit na schůzky a jezdit s námi na výpravy a tábory. Není to jen přezkoušení, jak by se mohlo zdát, ale je to hlavně i praktický návod na život v oddíle. Vědět, jak si zabalit, jak zapálit oheň a nespálit se, co dělat, když se poškrábu – to jsou věci, které se hodí vždy.

Dovednosti jsou první oddílovou zkouškou, kterou může Tulák splnit a jsou taky podmínkou pro plnění dalších zkoušek, které po nich následují. To je především První velká stezka – Základní oddílová zkouška, po jejímž splnění se člověk stane členem Kmene.

Na znamení splnění Dovedností dostane Tulák tulácké tričko – modré s vyšitým znakem a to při nejbližší příležitosti slavnostně na nástupu.

1. Oddíl

Jako každý správný člen oddílu bys měl vědět, kdo jsme a kde působíme, stejně jako vědět, jak vypadá náš znak. Toto vše bys měl mít zapsané a vlastnoručně nakreslené v zápisníku.
Název oddílu: Tuláci Malešice
Působiště: Praha 10, scházíme se před základní školou Hostýnská každou středu v 16 hodin
Adresa klubovny: Černokostelecká 97, Praha 10

2. Kdybych se ztratil

Pro každý případ je potřeba vědět komu zavolat, kdyby ses ztratil. Na tulácké výpravě to bude jeden z vedoucích, jindy rodiče. Proto je potřeba znát alespoň základní čísla zpaměti.
Z oddílových vedoucích si zapamatuj aspoň jedno číslo.

 • Píšťalka – Klára Adámková – 728 734 009

Adresu domů a telefon na rodiče si doplň do těchto políček.

Tady bydlím
Toto číslo je na mámu
Toto číslo je na tátu

Když se ztratíš je hlavní nepropadnout panice.

3. Tísňová volání

Každý člověk by měl vědět kam se obrátit v krizových situacích, čili kdy někomu z nás nebo v naší blízkosti hrozí nebezpečí. Měl bys tedy znát následující čísla a vědět kam se dovoláš, stejně jako bys měl vědět, co říct. Začneš tím, že se představíš, řekneš své jméno, odkud voláš a co se stalo.

 • 155 – Zdravotnická záchranná služba – voláme, když je někdo zraněný
 • 150 – Hasičský záchranný sbor – voláme, pokud někde hoří
 • 158 – Policie ČR – voláme, jestliže se stal nějaký zločin – někdo někoho okradl, vloupal se do bytu a podobně, ale voláme je také třeba k nehodám na silnici, pokud jsou poničená auta
 • 156 – Městská policie – voláme, pokud vidíme nějakou výtržnost – někdo mlátí stařenku, ničí veřejný majetek a tak dál
 • 112 – Všeobecná tísňová linka – voláme pokud je více věcí najednou, třeba u těžkých dopravních nehod, kde jsou zničená auta, zranění lidé, nebo pokud si nejsme jistí, kam zavolat

4. Jak zabalit věci na akci

Pokud chceš jezdit s oddílem na výpravy, měl by sis jako každý správný Tulák umět sám zabalit. Každý si samozřejmě může nechat pomoct se spacákem, nebo s nacpáváním posledních drobností do batohu, ale to hlavní by měl umět každý sám. Čili, musíš vědět, co si s sebou vezmeš na výpravu a jak si to sbalit.

Jak balit batoh

Hlavní věc je balit do jednoho batohu. Postranní tašky a kabelky jsou vždy pak jen na obtíž. Člověk je k batohu nijak nepřipne a musí se s nimi nést v ruce. Za druhé je potřeba, abych si svůj batoh unesl sám. Na výpravě vám batoh nikdo nevezme a nepoponese. Pokud vám batoh na nádraží nesou rodiče, pak si můžete být jistí, že dokud je znovu neuvidíte, si všechny své věci ponesete na svých zádech. A proto berte jen to, co si myslíte, že budete opravdu potřebovat.

Co s sebou

Věci, které jsou na výpravě potřeba se mění podle ročního období. Málokdy budete v zimě potřebovat plavky a sandále, stejně jako v létě asi neužijete oteplovačky. Základním pravidlem je mít dvoje kompletní oblečení a něco na spaní. Mezi věci, které vozíme vždy bez ohledu na roční období, patří:

 • spacák, pořádné boty ve kterých se dá chodit, 3× spodní prádlo a ponožky, oblečení na spaní, přezůvky, šátek, baterka, zápisník, píšící tužka, uzlovačka, večeře na pátek a proviant.

Dle ročních období pak doplníme seznam o další věci:
LÉTO: Tady počítáme s tím, že bude teplo, ale mohlo by i pršet.

 • 2 trička, tepláky, kraťasy, svetr nebo mikina, bunda, pláštěnka, plavky, kšiltovka nebo klobouk

ZIMA: Tady balíme podle toho, jestli je sníh, a počítáme, že bude zima.

 • 2 trička s dlouhým rukávem, oteplovačky, tepláky, šusťáky (pro případ, že by se oteplovačky promočily), svetr, mikina, bunda, čepice, šála, 2× rukavice

JARO/PODZIM: Tady balíme s ohledem na mokro, vítr a bahno.

 • 2 trička, bundu, mikinu nebo svetr, pláštěnku, šusťáky, tepláky, čepice

Dále ještě existuje skupina věcí, které se vozí dle typu akce na kterou vyrážíme. K nim patří:

 • karimatka, ešus, lžíce, hrneček

5. Morseovka

Morseovka je jedna ze základních šifer. Proto bys měl umět vyluštit a zaluštit alespoň krátkou zprávu (20 znaků). Nemusíš to ale luštit zpaměti, můžeš používat pavouka. Pokud nevíš jak na to, zeptej se vedoucích.

obrázek
A . – Akát M – – Mává 1 . – – – – ? otazník . . – – . .
B – . . . Blýskavice N – . Národ 2 . . – – – , ! čárka, vykřičník – – . . – –
C – . – Cílovníci O – – – Ó náš pán 3 . . . – – . tečka . – . – . –
D – . . Dálava P . – – . Papírníci 4 . . . . – ; středník – . – . – .
E . Erb Q – – . – Kvílí orkán 5 . . . . . / zlomková čára – . . – .
F . . – . Filipíny R . – . Rarášek 6 – . . . . = rovnítko – . . . –
G – – . Grónská zem S . . . Sobota 7 – – . . . – pomlčka – . . . . –
H . . . . Hrachovina T Tón 8 – – – . . tabulátor . – – – – .
Ch – – – – Chvátá k nám sám U . . – Učený 9 – – – – . () závorky – . – – . –
I . . Ibis V . . . – Vyučený 0 – – – – – uvozovky . – . . –
J . – – – Jasmín bílý W . – – Waltrův vůz : dvojtečka – – – . . .
K – . – Krákorá X – . . – Xénokratés _ podtrhnutí . . – – . –
L . – . . Lupíneček Y – . – – Ý se ztrácí
Z – – . . Známá žena

6. Uzle

Tvým úkolem je zavázat 6 základních uzlů a vědět k čemu se používají.

obrázek obrázek obrázek
očko
váže se na konci provázku
osmička
zajištění lana proti vyvléknutí
lodní smyčka
uvázání lodí ke kůlu
obrázek obrázek obrázek
liščí smyčka
vázání háků a kulatin uprostřed lana
ambulantní spojka
spojení 2 stejně silných provazů
dračí smyčka
k zajištění lanem, nestahuje se

7. Oheň

Zacházet s ohněm je věc nebezpečná i užitečná, ale kdo se jí jednou naučí, má vyhráno. Pro začátek je tvým úkolem přepálit provázek do dvou minut ve výšce 1 metru nad zemí s pomocí maximálně tří sirek.
Jak na to: důležité je najít si v lese dostatek suchého chrastí a navršit ho na hromadu pod provázek, zároveň si připravit malou otýpku, kterou zapálíme a když se rozhoří strčíme dospod hromady chrastí. Když se nám všechno povede a hromada je dost suchá a vysoká, provázek se určitě přepálí.

8. Příroda

Každý by měl znát něco z přírody kolem nás. Ty, jako správný Tulák, bys měl poznat alespoň 8 základních stromů a znát alespoň 8 u nás volně žijících zvířat a něco málo o nich (kde žijí, čím se živí). Všechny stromy i zvířátka bys měl mít vlastnoručně nakreslené v zápisníku. Nebo si můžeš do zápisníku místo kreslení stromů nalepit jejich vylisované listy.

 • Stromy: každý Tulák jistě pozná tyto stromy – lípa, bříza, javor, dub, kaštan, smrk, borovice a modřín.
 • Zvířata: zvířata si můžeš určit sám, pro příklad tady uvádíme alespoň nějaká – liška obecná, ježek západní, mravenec lesní, srnec obecný, zmije obecná, zajíc polní, bobr evropský, ještěrka obecná, veverka obecná, prase divoké, skokan hnědý a kuna lesní

9. Zdravověda

Ať už jedeš s Tuláky na výpravu nebo jdeš s rodiči do lesa, měl bys vědět, jak ošetřit malé bolístky jak jim předcházet.

 • Škrábanec – když se nechci poškrábat, musím si dávat pozor na malé ostré větvičky a na rostliny s trny. Ošetří se tak, že je umyjeme vodou a pak si je necháme vydezinfikovat od vedoucích nebo rodičů.
 • Štípanec – na předcházení štípanců od komárů je nejlepší mít dlouhé nohavice a rukávy, když jdeme do lesa, kde víme, že budou. Nebo je možné se nastříkat repelentem. Na ošetření je nejlepší si ho namazat Fenistilem nebo octanovým krémem a pokud ho nemáme, tak si ho zchladit ve vodě a snažit se ho neškrábat.
 • Úpal a úžeh – když jsme hodně na sluníčku, může se nám stát, že dostaneme úpal nebo úžeh. To znamená, že se nám přehřeje tělo a pak je nám špatně. Proti tomu je nejlepší nosit čepici nebo klobouk proti slunci, hodně pít a pokud mám mikinu a je mi horko, tak si ji svléknout. Pokud se přeci jen přehřejete, ulehněte do stínu, odpočívejte a dostatečně pijte např. vlažný čaj.
 • Nachlazení – nachladíme se, pokud jsme venku a je nám zima. Abychom předešli nachlazení, je potřeba se správně a dost obléknout. A to nejen v zimě, ale třeba i v létě, když večer zajde sluníčko a ochladí se. Když už se nám zdá, že jsme se nachladli, je dobré se pořádně obléct, dát si teplý čaj a vyležet se z toho.

10. Písnička

Posledním úkolem ke splnění dovedností je zazpívat nějakou písničku, kterou znáš a kterou jsme někdy zpívali na výpravě nebo na táboře. Může to být táborová hymna nebo jakákoliv píseň k táboráku. Kdybys žádnou neznal, zazpívej nějakou, kterou znáš ze školy, ale ta by zas měla mít alespoň tři sloky.

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Kalendář akcí

««« prosinec 2022 »»»
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Všechny události

Dnes je: 08.12.2022
Svátek má: Květoslava
Zítra slaví: Vratislav

Narozeniny slaví

05.12. - Vojta Beg. (17)
14.12. - Tomáš (19)
16.12. - Dominik (16)

Jsme členy


Podporují nás

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Magistrát hlavního města Prahy