Oddíl Tuláci
zážitky, přátelství, hry, příroda, dobrodružství, zapomenuté legendy

Druhý začátek celoroční hry - Vynálezy

Kamenice u Humpolce, 22 – 24.11. 1996

Vzpomenete-li si někdo na loňskou listopadovou výpravu do Kamenice, nelze přehlédnouti cestu. Je-li jsme sice vlakem (to není nic zvláštního, to letos také), ale z důvodů opravy tratě jsme dorazili se zpoždéním 3–4 hodiny. Nyní probíhá vše vpořádku a kolem 8 večerní vystupujeme v Kamenici.

Cestou k baráku fasujeme od paní krámské jídlo (dle jídelníčku od Myšáka – některé vypadá zajímavě) a poté již praská dřevo v kamnech. K večeři jest polévka, ale ještě předtím vyrážíme za Broukem k Boranově skále, kde oficiálně začíná celoroční hra. Pravda podobné téma (či vlastně začátek) se odehrál již na podzimkách, ale to děti nevědí. Je fest zima, zřejmě i mrzne. U skály hoří svíce a nějaký předmět leží na zemi. Po chvilce kdosi sestupuje a představuje se jako Hvězdář.

„Jsme na kosmické lodi Algernon, ovšem již jako několikátá generace, která ani neví proč vlastně vyrazila ze Země, co je jejím posláním. Není již nejnovější, Ti kteří opravdu věděli kde se co skrývá a jak je postavena zde již dávno nejsou a nynější generace už jen tápe. Nyní tedy putuje Algernon od hvězdy ke hvězdě, na každé vystoupí posádky na povrch a cosi zažijí. Dělíme se losem do 3 skupinek (dle barev – modrá, červená, zelená). Jsme tedy jako tři posádky ovšem není naše krédo se navzájem ničit a bojovat mezi sebou. Nejdůležitější je vzájemná pomoc, ovšem naskytne-li se nějaká věc o kterou lze soutěžit nevyhýbáme se jí.“

Získáváme skříňku s čímsi co nemáme otevírat a máme to ochraňovat. Tak tedy nyní odcházíme zpět do baráku na večeři a poté se snad jde spáti. No určitě bude nějaká porada o zítřejším programu.

Noc probíhá celkem v klidu. Ráno zjišťujeme že dle Jakubova teploměru bylo v noci nejméně –8 stupňů venku a uvnitř v místnosti 3 nad nulou (nutno vzíti v úvahu umístění teploměru u nepříliš těsnících oken, i když jsou dvojtá). Dnešní dopolední program spočívá ve vymýšlení užitečných vynálezů, jež by nalezly uplatnění na palubě lodi Algernon. Každá skupinka dostává stejné množství věcí na sestavení vynálezů- Nebylo ovšem řečeno, že se nesmějí v omezeném množstvé použíti i jiné věci. Prvním místem náletu se stala půda, ze které je možno získati nevídané množství věcí s nánosem zmrzlého prachu. Více o vynálezech napovědí fotky. Dopoledne probíhá tedy v tomto duchu.

Po obědě jest chvíle poledního klidu, jelikož Michal odešel cosi připravit a nikdo neví jak dlouho je pryč a kam odešel. Nicméně je celkem pohoda – děti si hrají na kytaru, my sedíme v kuchyni a je pohoda. Po Michalově příchodu se zjeví jako Hvězdář v zadní místnosti kam se přesunuly vynálezy a všech se ptá kde že je ta skříňka, kterou jsme získali včera večer. Všichni koukají jak zjara, že prej nikdo o ničem neví (no, já bych věděl medvěde). Skupinky obdržely list a pak již odcházím s Michalem ven bych se zhostil role Zlouna. Skupinky vyrážejí postupně (po 10 minutách či po 15) na cestu, která skýtá několikero úkolů. V lesíku kde jest konec je označená žlutým krepákem skupinka stromů, uprostřed, které stojí hvězdář. Území Zlouna, který údajně odcizil skříňku, je ohraničeno územím lesíka. Zloun nesmí ke Hvězdáři do území a nesmí chytat mimo své území. Kdo je chycen odchází ke Hvězdáři. Tak tedy skupinka po skupince marně hledá, jelikož skříňka zde není a Zlouni byli tedy obviněni neprávem a zajisté se jednou pomstí. Pravda je že čas se trochu více pousnul než bylo třeba a poslední skupinka již spíše tápala šerem. Štastni odcházíme do baráku, od kterého má klíče Michal v kapse. Skupinky které odešly dříve, ale nezaváhaly a vyzvedly si náhradní.

Teď snad následuje něco jako zahřívací program v zadní nevytopené místnosti. Zhodnocení vynálezů posuzuje hvězdná rada v čele s Hvězdářem + z každé skupinky 2 vybraní losem. Po posouzení jest zapsáno pořadí a vyhlášena likvidace s úklidem do původních prostor do původního stavu. Večeře následuje v zápětí a poté hra připravená Jezulí, Mackem, Konopíkem a Rákosníčkem a to Hry bez hranic. Zajisté znáte tuto soutěž z televizních obrazovek. Jsme rozděleni do 4 skupinek a každý vyfasuje své pořadové číslo. Na každou hru jdou vždy příslušná čísla např. 1, 2, 3, 4, všichni, 2 a 3 atd. Her je hodně tak např. běh pro uhlí, slalom s míčkem mezi židlemi, lovení ryb prutem, výběr mince z jarové vody s příbory, hod na cíl, vymýšlení slov na téma, přišívání knoflíku, přinesení šátků aj. Příjemné pobavení končí kolem 10 večerní a poté následuje vskutku kvalitní hra na upíry. Spočívá v tomto: spočteme všechny účastníky a dle jejich počtu vyrobíme papírky na losování. Na jeden napíšeme U jako upír. Rozlosují se všechny papírky a každý tedy ví na čem je. Omezí se prostor v baráku (nebo ne) a všichni se shromáždí na jedno místo. Poté se vypnou všechna světle (nejlépe hlavním vypínačem) a všichni se rozlezou po baráku a schovají se kam je dovoleno, či kam chtějí. Po zvoleném čase vyleze upír z úkrytu, chodí po baráku a hledá ostatní. Pozor musí mlaskat. Když někoho najde, ten zakřičí a už jsou 2 upíři, no a tak to jde až jsou všichni nalezeni. Dobrý ne. Po této následuje opakovaní ještě jednou a poté spánek. V kuchyni se slezl noční klub opět v plném složení a Myšák na nás zkouší své rehabilitační praktiky, ale moc jí to nefunguje.

Po probuzení je program jasný. Uklidit zbytky vynálezů, posnídat a poobědvat, zamést všechny místnosti a chodby, vyluxovat ve spacích místnostech, pokud možno zbalit věci a v neposlední řadě stihnout vlak. Ten jede kolem půl jedné. No a to je vše co se událo. Cesta zpět proběhla ve víru jedení tatranek a jablek, zpoždění žádné, jo a tatranky zbyly.

Beruna

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Kalendář akcí

««« únor 2020 »»»
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Všechny události

Dnes je: 25.02.2020
Svátek má: Liliana
Zítra slaví: Dorota

Narozeniny slaví

03.03. - Honzík (12)

Jsme členy


Podporují nás

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Magistrát hlavního města Prahy