Oddíl Tuláci
zážitky, přátelství, hry, příroda, dobrodružství, zapomenuté legendy

Johannes Kepler "V rodném kraji"

Celoroční hra Rudolf II ná zavádí do dob slavných astronomů a astrologů. Jedním z nich je bezesporu Johannes Kepler. Něco zajímavého ze života této osoby se dočtete zde.

Johannes Kepler se narodil 27. prosince 1571 ve svoboném říšském městečku Weil der Stadt ve Württembersku nedaleko Stuttgartu. Byl nejstarší ze sedmi dětí. Měl sestru Margarethu a pět bratrů, z nichž se poze dva dožili dospělosti. Roku 1576 se rodina mallého Keplera přestěhovala do nedalekého Leonbergu, kde Johannes začal chodit do německé, pak latinské školy. V té době opouští jeho otec rodinu a vydavá se za novým dobrodružstvím ve službách vojska. Po návratu bere si pronajal krčmu v Ellmendingenu u Pforzheimu a vzal syna ze školy, aby pomáhal obsluze hostů. Krčma však neprospívala.

Keplerovi se vrátily do LeonBergu. Malý Johannes v letech 1580 – 1583 pomáhal při zemědělských prací u svého dědečka. Zté doby si zapamatoval, jak s otcem pozoroval v noci zatmění měsíce. V zimních obdobích 1582 a 1583 navštěvoval druhou a třetí třídu latinské školy a v květnu 1583 složil ve Stuttgartu zemské zkoušky. V roce 1588 viděla rodina otce Heinricha naposled. Dal se opět k vojsku a patrně v roce 1590 kdesi u Augsburgu zahynul.

Johannova matka, Katharina rozená Guldenmann, byla z rodiny venkovského krčmaře. Ačkoliv neuměla ani číst, ani psát, vedla syna k systematickému pozorováni přírodních jevu a seznamovala jej se základy lidové medicíny. Malý Johannes k ní silně citově přilnul. Keplerova matka nemela sama lehký život.

Kepler neprožil dětská léta ve zdraví. Někteří životopisci mají za to, ze se Johannes narodil předčasně. V dětství prodělal několik vážných onemocnění, např. v roce 1575 neštovice, které nezůstaly bez následků, způsobily mu zhoršení zraku. Matka se právě v té době vypravila za otcem, a tak nemocný Johannes zůstal v péči příbuzných. Tělesné slabého, ale mimořádně zvídavého syna poslali rodiče brzy zpět do školy, aby se později věnoval teologii. Původně mu nemínili poskytnout zvláštní vzdělaní. Ve třinácti letech byl mladý Kepler zdarma přijat do nižší klášterní školy v Adelbergu (říjen 1584 – září 1586) a poté do semináře v Maulbronnu (říjen 1586 – září 1589). Podpora ve vzdělání byla nadaným studentům poskytována v protestantském Německu častěji než v našich zemích. Johannes obdržel v Adelbergu i v Maulbronnu veškeré zaopatření. Další náklady na studium hradili Johannovi dědečkové, město Weil der Stadt a württemberský vévoda.

Z Maulbronnu přešel Kepler do Tübingen na univerzitu a do teologického semináře. Studoval tu pět let: od záři 1589 do března 1594. Setkal se zde s výbornými učiteli. Jedním z nich byl MICHAEL MÄSTLIN (1550–1631), znalec Koperníkova dna, žák slavného německého astronoma PETRA APIANA (1495–1552). MästIin byl patrně první, kdo vysvětlil, že fáze Měsíce jsou způsobeny vzájemnou polohou Slunce, Měsíce a Země. Jako ortodoxní luterán nepodporoval gregoriánskou opravu kalendáře. Oficiálně vykládal geocentrickou astronomii podle Ptolemaia, ale některé své žáky seznamoval s Koperníkovou heliocentrickou soustavou. Vzbudil Keplerův zájem o matematiku a astronomii a zůstal jeho přítelem až do konce života. Nejen s ním, ale i s dalším svým učitelem MATHIASEM HAFFENREFFEREM (1561–1619), profesorem teologie a děkanem semináře, si Kepler dlouhá léta přátelsky dopisoval.

Veškeré vyučování v Tübingen probíhalo latinsky. Kepler se učil ještě řecky a hebrejsky. Byl zbožný, ale ne zcela ortodoxní luterán augsburséeho vyznání. Zdá se, že již jako student měl problémy s ortodoxními protestanty. Pres upřímnost své víry se dostával do rozporů se závěry, k nimž dospěl na základě svých rozumových úvah. Později měl podobné intelektuální potíže také v astronomii, když chtěl vysvětlit, jak magnetická síla vycházející ze Slunce může ovlivňovat planety. Jeho upřímnost, bezprostřednost, otevřenost a hloubavost vedly univerzitní autority k pochybnostem o spolehlivosti jeho víry. Patrně proto mu jeho dobrý učitelNästlin doporučil přijmout místo učitele matematiky ve Štýrském Hradci.

David

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Kalendář akcí

««« prosinec 2022 »»»
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Všechny události

Dnes je: 08.12.2022
Svátek má: Květoslava
Zítra slaví: Vratislav

Narozeniny slaví

05.12. - Vojta Beg. (17)
14.12. - Tomáš (19)
16.12. - Dominik (16)

Jsme členy


Podporují nás

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Magistrát hlavního města Prahy