Oddíl Tuláci
zážitky, přátelství, hry, příroda, dobrodružství, zapomenuté legendy

Legenda o Kyrandii - podzimní akce

Lhotka u Mělníka, 25. – 29.10.1995

Téměř po 1,25 hodinové cestě dorážím autem k Froukovi (ovlivněn výpravou v Bolkově dělám ze všech F) a urychleně nakládáme věci. Auto se téměř nafouklo a odjíždíme ke škole. Kolem 17:30 odjíždím s Nikolou a Jíťou směr Lhotka. Ve Lhotce nejsme ani 15 minut a již je zde zbytek. Příjemná zpráva – spíme na marodce a ne ve srubech. Nastává chaos a mírný šrumec v činnostech – ubytování, příprava hry, všude hrozně lidí.

Naštěstí je zatopíno i v hlavní budově a na marodce a večeři máme přivezenou z JZD (polívku). Někdo odchází připravovat začátek hry a zbytek vydává večeři. Po večeři přichází někdo koho neznáme, jeho jméno je Brandon a předává nám úlohu a stává se naším průvodcem. Naším snažením by mělo být zachránění Kyrandie. Snad je pár vět co je to Kyrandie:

(kopie z rámcáku) … " Kyrandie je království, které se skládá ze dvou ostrovů. Na jednom jsou hory a lesy (tam příběh začíná a také skoro celý probíhá). Na druhém stojí královský hrad. Kyrandii vládnou král a královna – rodiče Brandona. Vůdcem královských mystiků je Kallak, Brandonův děd, který kdysi uvěznil zlého čaroděje – Malcolma. Tomu se podaří osvobodit a usiluje o vládu nad Kyrandií. Kallak cítí, že se Malcolm blíží a píše proto list Brynn, sestře Brandona, své vnučce. Malcolm přichází a zde začíná náš příběh…

Tedy odcházíme v doprovodu Brandona do skal nad areálem a zde spatří oči naše děda Brandona Kallaka, jak píše dopis Brandonově sestře Brynn. Ví, že Malcolm utekl a zachvíli přichází. Po krátkém rozhovoru nechá Kallaka zkamenět. Na kameře to moc vidět není, ale přeci jen. Svitek, který si odnášíme nám není moc platný, jelikož jej nemůžeme přečíst, nic tam není vidět. Brandona napadá, že navštívíme sestru Brynn, to až ráno. Ještě před odchodem na úvod se již konalo koupání a to Drákuly, který šlápl na lávku v nepravém místě. Nyní leží ve spacáku a klepe kosu.
Po úvodu hry jdou děti spát a my se scházíme na marodce (dnes nekouří kamna) na poradu.
Pravda je trochu hlučnější a delší, ale končí již ve tři hodiny k ránu. A to ještě hlasitý humor pokračuje do 3:30 (to už Frouk supí). No, snad jsme něco přeci jenom dohodli.

Vstáváme v rozmezí 8 – 9:30. První samozřejmě Frouk a opět se usilovně snaží budit ostatní. Po snídani, ranním zatopení atd. následuje další část hry. Na hřiště přichází Brandon a dělí nás do družinek. Dále získáváme základní info o tom co musíme získat (2 klíče). Každá dostává svitek a dle rychlosti rozluštění odcházíme na Brynn ke třetímu tunelu. První družinka má výhodu. Předává totiž Brynn (Myšák) svitek od Kallaka a Brynn jistým kouzlem (chemikálie) na původně nečitelném svitku zviditelní písmena. Každou družinku posílá pro levandulovou růži. Čáry nezahálí a s kamerou stojí na vyvýšeném místě a ochotně točí méně ochotnější natáčené. Poté co přineseme Brynn levandulovou růži promění nám ji ve stříbrnou (první družince pískem ostatním již sprayem, pro který se behom vracela Maruška). S touto poté procházíme tunelem a na kopci za ním je obrázek kostela. S toho máme usoudit na jakou stranu (šipka je u oltáře tudíž na východ). Na onom místě jest oltář, ze kterého odebíráme amulety. Vracím se s Čáryfukem do tábora a odjíždíme do Mělníka nakoupit potřebné věci. Zrovna vše zavírají tak do 13:30 bloumáme po městě a po návratu již probíhá na marodce porada. Mimo jiné začli opět kouřit kamna, přestanou až když dohořívá obsah. Odpoledne jdeme za Darmem a ten požaduje brk. Družiny obcházejí různá místa (celkem 5), kde získávají různé věci:

  • drahokamy – les drahokamů
  • rodné kameny – na každém místě jeden
  • brk – od Ptačí Královny
  • šišku – ze šiškovníku
  • první kouzlo Amuletu – na pustině zasadí šišku a vyroste Velkokytka křovnatá
  • tulipán – paseka tulipánů

Odpoledne se neúčastním (role Brandyvína zrušena z nedostatku času) a s Nikolou připravujeme noční hru jeskyně. Celé odpoledne se zabýváme zakrýváním vchodů Velkého tunelu. Zapomocí lan, dek, celt a plachel se to povedlo. Již po setmění rozmísťujeme sklenice dle barev pro 5 družin. Vše zde necháváme a vracíme se oba na večeři. Odpoledne se samozřejmě natahuje a tak s Nikolou, Jíťou a Maruškou vyrážíme ve 20:45 opět k tunelu. Děti půlhodiny po nás. Zapalujeme svíce ve sklenicích, umísťujeme kameny, svitky a čekáme v nočním lese. Brandon přivádí družiny a vcházejí do tunelu. Až jsou tam všichni uzavře se i vchod a spustí hudba. Prý byla moc dlouhá, ale to je dobře. Po jejím skončení zpívají děti a tím ruší kouzlo Malcolmovo a východ se otevírá. Oni činí dle hlasu, který vyslechli. Já s Nikolou dáváme ke vchodu misky na kameny a jdeme nad trať realizovat Měsíční oltář, kde Brandon získá fialové (zde bílé kouzlo). K oltáři je navádí opět hudba a jdou až mají kámen a velcí minci (ty za 50 slov na „b“).

Přicházejí k oltáři a zde začínáme s Nikolou. Naše role jakožto fialky a dohadujeme se kdo tu byl první atd. Hádka je přesvědčivá a dlouhá. Když po třetí vloží zástupci družin předmět na určené místo je oltář opraven a my můžeme odejít. Dostávají bílé kouzlo (ten kdo chce) a právo přát si každá skupinka jedno přání. Všichni chtějí klíč od brány hradu. Následuje jejich odchod a naše balení oltáře a hlavně zakrytí tunelu. Sklenice zůstávají na zítřek. Kolem půlnoci dorážíme zpět – kapánek se nám to protáhlo. Na kameře toho moc není – ve tmě to jde blbě i se světlem. Uspávání dětí se věnujeme asi 30 minut, naštěstí jsou znavené. Dnes se porada koná v kuchyni a je ve znamení živení se vším možným (ostatně jako každý večer). Končíme kolem 3 a dnes již v menším počtu než včera. Věšíme mapu a bodování, které jsme ani nepoužili. Mapu dokreslovala Maruška skoro 2 hodiny, ale šlo jí to dobře.

Ráno vstáváme kolem 9:30 (my poslední). Po snídani následuje jak už to bývá hra. Ještě před jejím začátkem jdu s Mackem a Zdeňkem sklidit zbytky z noční hry, ale již něco odnesla Maruška s Jíťou. Dnešní dopoledne má Maruška a v roli Zanthie se umísťuje do skal nad areál, kde rozbalila své lahvičky a lektvárky. Chvíli tam pobívám s kamerou, kterou poté přebírá Jakub.
Skupinky jdou za Zanthií a ta je po krátkém rozhovoru pošle po červených fáborcích. Cestou najdou orchideje (strom před Velkým tunelem), dále mají přinést vodu z rybníka. Potřebují získat nádobu a v tom jim brání Malcolm, který se prochází po táboře. Jdou tedy po znameních za lávkou vpravo a po chvíli docházejí k ohni. Zde s použitím Darmova svitku získají skleničku a v ní přinesou vodu k Zanthii. Za to dostanou 3 kouzlo a následuje míchání lektvarů. Musí se namíchat oranžová tedy – žlutá (zelený drahokam + tulipán) a červená (červený drahokam + orchidej). Kdo něco nemá musí si proto dojít. Úspěšní byli všichni, někdo dříve někdo později (za špatné míchání trestné minuty). Tímto skončil dopolední program, který se samozřejmě protáhl asi do 14:00. Odpoledne připravila Nikola s Jíťou již dnes v noci.

Po obědě se pouštíme s Mackem do čištění kamen. Netopí, kouří. Pomocí několika lopatek vody dohořely tutově. Komín je velice „debilně“ udělaný a pěkně zanesený. V kamnech nacházíme 3 kýble popela. Po opětovném zapálení hoří dosti lépe. Musí se roztopit dřevem a pak teprve uhlí.
Na tuto hru se odchází až kolem 16:30 směrem k vodárně (po silnici a panelové cestě). Co se tam děje nevím, kolem 5 vezu Průšu na autobus do Mělníka. Večerním vlakem přijela Jezule. Kolem osmé se vracejí na večeři a po ní nás ještě čeká Kubova část – setkání s matkou. Jdeme tedy směrem na trať a cestou se nám zjeví matka. Dozvídáme se, že naše rodiče zabil ten zloduch Malcolm, však matka nás varuje před pomstou, jelikož Amulet nemá takovou moc. Po rozloučení získáváme čtvrté kouzlo – neviditelnost a odcházíme zpět.
Porada opět v jídelně a je kratšího rázu. Spíme u dětí, které si to vyžádali. Uspávání se věnuji já s Jezulí a když přicházím do kuchyně je již vše vyřešeno – och jak příjemné. Již kolem půlnoci jdeme spát a to máme na kamnech 98OC.

Vstáváme nebo spíše buzení zajištěno ze strany dětí kolem 8 ranní. Ráno opět chvíle než všichni vstanou, umyjí se (tak 10%) a nasnídají. Dnes se hra dostává do poslední třetiny – jsme na hradě. Dopoledne má Vašek. Odcházíme opět po skupinkách (ty se dělí jistou hrou na hřišti). Všechny skupiny odcházejí po kolejích což není asi nejlepší. Zadem se dostáváme do údolíčka za tunelem. Nad údolím nás honí zmalovaní ještěři (Macek, Vašek). Za každého chyceného je trestný čas. Na kopci se nám vysmívá Malcolm a na konci získáváme u Kallakova učedníka žezlo a klíč od klenotnice. Od pomocníka máme natočené pěkné ksichtíky.

Oběd již není z JZD (alespoň ušetříme) a posunuté odpoledne je klidné. V jídelně řešíme hádanky. Za každou vyřešenou održí družina souřadnice a písmeno. Po získání všech 12, vyluští mřížku, která skrývá důležitý text. Odpoledne v jídelně je náročné (děti nabývají zpět síly, ale my ne – spíš sháníme ty poslední).

Text: „Koruna je na místě prvního setkání s Malcolmem.“ Aby jsme nezapoměli na marodku. Zde se opět naštvala kamna a „londýn“ dosáhl úctyhodné hustoty (lim hustoty kouře ⇒ hustotě černé díry). Snažíme se uržovat, alespoň 50 – 60OC.

Když všechny družiny vyluštily, tak odcházíme opět na skály za areálem. Zde po oslnění světlem z kamery se opravdu špatně hledá koruna. Děti jsou jako střelené, nedají se uklidnit (odpoledne v baráku). Poté co položíme klíče a vše do klenotnice zjevují se světla a Malcolm. Jdeme spolu s ním ke Kyragemu, kde nás chce zničit. Obchází nás a zaklíná – Hádě však udělá to co se mělo a Malcolm končí. Brandon přijal korunu a přichází se s námi rozloučit jako král Kyrandie. Královští mystikové – Kallak, Brynn, Zanthia a Darm mohou pokračovat ve své práci.
V jídelně se konají večer dosti zábavné a hlavně hlučné hry. Zipp se nám vykoupal v rybníce – no pravda bylo vedro.
Kolem 9 jdeme na marodku a trochu ji uklízíme (před zítřkem) a stále se snažíme přesvědčit kamna, ale marně. Při uspávání dětí už kašleme na kamna – necháme je dohořet nebo se tam udusíme. Na jednom pokoji zapínáme s Nikolou kazeťák, za účelem vyblbnutí dětí, ale s ohlasem velkých to není moc valné (ani jsem s tím nepočítal).

Po půlnoci jdu s Mackem do hlavní budovy nadýchat se vzduchu a ohřát se, jelikož kamna se opět činí (a to jsou vyčistěné). V jídelně se hraje na kytaru a v kuchyni se debatuje různě (i s kamerou). Zipp se po koupání zahřívá ve spacáku a taky se jí. Čáry s Jíťou zkoušejí kulečník a golf. Kolem 2:45 se rozpouští zábava a jde se spát. Nikola budí po předchozí dohodě děti kolem 3 a Frouk nevěří svým tykadlům. Po půlhodině snažení v hlavní budově se vracejí (prkýnka od záchodů olejem, izolepu před dveře, boty k židlím, listí nad dveře).

Ráno je zima, kamna netopí již od večera. Vstáváme a začíná balení a hlavně velký úklid. Ten není třeba popisovat určitě je zachycen na kameře (Myšák s hadrem). Prší a je nevlídno, naštěstí až dnes. Autobus přijíždí i s vlekem na věci a kolem 10:20 odjíždí. Já s Nikolou jedeme v zápětí po té co si Nikola vykoupala nohy (lovila sklenice z voru). U školy jsme shodně.

Beruna

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Kalendář akcí

««« prosinec 2022 »»»
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Všechny události

Dnes je: 08.12.2022
Svátek má: Květoslava
Zítra slaví: Vratislav

Narozeniny slaví

05.12. - Vojta Beg. (17)
14.12. - Tomáš (19)
16.12. - Dominik (16)

Jsme členy


Podporují nás

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Magistrát hlavního města Prahy