Oddíl Tuláci
zážitky, přátelství, hry, příroda, dobrodružství, zapomenuté legendy

Oddíl od září 2008

Změny od září Na vánoční výpravě v prosinci 2007 jste se dozvěděli o příchodu jistých změn v činnosti oddílu. Půlrok, který od „vánočky“ uplynul byl v mnohém netradiční, neboť se navzájem prolínala činnost oddílu ve starém a novém pojetí a činnost Psanců (kteří bohužel skončili svoji činnost pro nezájem svých členů). Nyní je čase, dozvědět se jak bude oddíl fungovat od září.

Schůzky

Schůzky jsou základní akcí každého oddílu, který se pyšní tím, že provozuje celoroční činnos t. Někdo by mohl namítat, že 10 víkendových akcí během roku je také jistou formou celoroční činnosti, ale akce jedenkráte za měsíc, není z mého pohledu nic moc. U Tuláků je více než polovina lidiček, kteří jezdí jen na výpravy nebo na letní tábor. Nic proti těmto lidem, ale je potřeba si uvědomit, že víkendovek je během roku cca 10 a schůzek cca 40. Již z tohoto důvodu je vhodné, účastníky schůzek považovat za ty, kteří tvoří oddíl oddílem. Rozhodně nehodláme odstřihnout všechny co nechodí na schůzky od akcí oddílu, ale je potřeba počítat s tím, že lidé účastnící se jen výprav a táborů budou na některých akcí trochu mimo oddílové dění, bude na nich aby si zajistili informace, které „schůzkoví“ lidé dostanou do ruky a v neposlední řadě musí oželet i častější kontakt s oddílem a neúčast v celoročním bodování.
První schůzka se bude konat ve středu 3.září 2008. Termíny schůzek zůstávají beze změny, bude to nadále středa od 16 do 18 hodin. Srazy budou před 16 hodinou u základní školy Hostýnská, která je na Praze 10 v Malešicích. V 16 hodin budeme odcházet od školy do 100m vzdáleného Domu UM. Schůzky budou končit v 18 hodin, opět u školy.
Prozatím bude každou středu od září schůzka oddílová a to do té doby, než se rozjede družinková činnost. Náš původní záměr byl od září mít vlastní klubovnu, což se zatím nepodařilo, schůzky budou tak jako v roce předchozím v Domě UM na Praze 10.

Družinky

Pozorný čtenář zajisté ví, že se mluvilo o vzniku družinek. Jaké přesné složení budou mít družinky to není ještě známo, neboť vás na schůzky nechodí zrovna nejvíce. Mnohdy to sotva vydá na jednu družinu. Od září tedy pokračujeme v modelu každý týden oddílová schůzka. Až nastane čas, že bude na schůzkách dostatek lidiček na vytvoření družinek, lze čekat zhruba toto:

 • družinová schůzka bude 1× týdně
 • 1× měsíčně bude místo schůzky družinové, schůzka celého oddílu (všechny družinky dohromady)
 • družina bude mít minimálně 2 dospělé vedoucí
 • určitě se budou konat družinové výpravy ať již na jeden den či víkend

Na akce družinek budou mít přístup pouze členové, případně ti, které si družina pozve.
Výpravy celého oddílu se zúži na tyto akce během školního roku:

 • podzimní prázdniny (konec října)
 • vánoční výprava (polovina prosince)
 • sněhová akce (leden,únor)
 • jarní tábor (v termínu pro Prahu 6–10)
 • oddílová výprava v dubnu
 • oddílová výprava v červnu
 • letní tábor koncem sprna

Oddílové akce budou přístupné všem členům oddílu, tedy i těm co se neúčastní schůzek. Musejí však počítat s tím, že budou trochu více „mimo“ dění v oddíle.

Akce pro vyvolené

Existuje několik akcí během roku (některé se konají jen jednou za několik let), na které je vstup omezen a to buď věkem nebo nějakou podmínkou, např. splněnou oddílovou zkouškou a vstupem do Kmene (vysvětleno dále). Mezi tyto akce patří:

 • Čarodějnice – mohou se účastnit jen členové Kmene
 • cykloakce v květnu – minimální věk 12 let
 • stavění tábora – individuální výběr dle síly a nálady
 • letní Šumavské putování – mohou se účastnit jen členové Kmene (v posledních letech toto omezení padlo)
 • tábor pro starší – minimální věk 14 let
 • cykloakce v září – minimální věk 12 let

Akce pro členy Kmene v posledních letech téměr vymizely, neboť dětských členů Kmene je minimální počet.

Oddílové zkoušky

Za svou letitou existenci má oddíl vybudovaný systém zkoušek, kterými členové postupně prochází. Na prvním stupni se nacházejí Dovednosti, následuje Základní oddílová zkouška (První velká stezka) po jejímž splnění vstupuje člen do Kmene, čímž se mu otevírají jisté výhody a možnosti. Jako poslední stupeň jsou edice Malých stezek z nichž je na světě zatím stezka Odříkání a Šifrování.
Dovednosti, obsahují 4 základní zkoušky – oddíl, oheň, šifry a uzle, které se plní před základní oddílovou zkouškou. Časový limit na splnění dovedností je jeden rok od vstupu do oddílu, nebo od začátku plnění dovedností. Tyto 2 možnosti jsou z důvodů neexistence časového limitu na splnění dovedností v současné době.
Základní oddílová zkouška obsahuje 7 témat a tajný bod. Po splnění všech částí zkoušky předstupuje človíček před Kmen, který mu udělí tajný bod. Po splnění tohoto bodu je zkouška u konce, šťastný absolvent se stává členem Kmene a může plně využívat výhod z tohoto plynoucích. Doba na splnění oddílové zkoušky je 1 rok od splnění prvního bodu, bez plnění Tajného bodu, ten se do limitu jednoho roku nepočítá.
Pokud není zkouška splněna do jednoho roku, za splněná se vezmou kompletní témata (každé téma má několik bodů). Částečně splněná témata je nutné splnit znovu. Na dokončení zkoušky je další rok. Pokud ani po 2 letech člověk v plnění neuspěje, pak už mu není pomoci. Z oddílu jej nikdo vyhazovat určitě nebude, ale vstup do Kmene mu bude navždy uzavřen.
Edice Malých stezek je určena k dobrovolnému rozšiřování znalostí. Malé stezky navazují nebo budou navazovat na témata ze základní oddílové zkoušky.

Dobrovolnost

Tuláci byli, jsou a budou založeni na dobrovolnosti. Ke členství v oddíle a akcím nelze a ani nechceme nikoho nutit. Pokud jste však členy oddílu a rok se neukážete a neozvete, nemůžete se divit, že z naší strany není odezva právě nejčastější. Stejně tak musí lidé, kteří jezdí jen na tábory případně na výpravy počítat s tím, že pokud je nějaká akce omezena počtem účastníků, či je lidově řečeno něčeho málo, přijdou na řadu až po aktivních členech (to jsou ti, kteří každotýdenně navštěvují schůzky). Nechápejte to jako dělení členů oddílu na lepší a horší, ale jisté rozdíly v aktivnějších a méně aktivních členech prostě být musí.

Užívejte si léto
Beruna

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Kalendář akcí

««« prosinec 2022 »»»
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Všechny události

Dnes je: 08.12.2022
Svátek má: Květoslava
Zítra slaví: Vratislav

Narozeniny slaví

05.12. - Vojta Beg. (17)
14.12. - Tomáš (19)
16.12. - Dominik (16)

Jsme členy


Podporují nás

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Magistrát hlavního města Prahy