Oddíl Tuláci
zážitky, přátelství, hry, příroda, dobrodružství, zapomenuté legendy

Soud Fextů

Divoká Šárka, 2.6.1995

Sto tři dnů uplynulo od osvobození Fexta a protože si děti vzpomněly na Fextovo pozvání, jak měly, vydali jsme se do Divoké Šárky na SOUD FEXTŮ...
Protože se jednalo o akci výjimečně pražskou a noční, potřebovala neobyčejné zajištění. Pomohl Jirka Synovec a sice s odvozem účastníků avií tam i zpět (do rodných hnízd v hodinách předpůlnočních!). Angažovali jsme i dva cizí pomocníky: Štěpána, který si zahrál strážce soudu a Kontiho, jenž byl jedním ze souzených Fextů.

U „brány“ Divoké Šárky nás čekal strážce soudu v kostýmu s mečem. S každým promluvil sám, každý musel sám vysvětlit, kdo je a proč přichází. Jednomu z nás (Jezuleti) dal do opatrování balíček, který jsme měli otevřít v pravý čas. Lehce nás rozdělil do dvou skupin (spíš oddělil malé od velkých), s dětmi odcházeli nakonec jen on, Jirka a Iva. My ostatní: Honza, Jakub, Konti, Jezule a já jsme mířili jinou cestou rovnou na místo soudu. Dětem dělal strážce průvodce po setmělých cestách a děti postupně otevíraly svitky, které získaly již při setkání před odjezdem u školy. Svitky byly čtyři a jejich obsah byl zašifrovaný. Zvláštní smysl měly druhý a třetí svitek. Druhý měl z rubu napsané jakési klikyháky, které sami o sobě nedávaly smysl. A třetí byl zvláštním způsobem popřekládán. Texty všech čtyř svitků zněly po vyřešení takto:

  1. Až přečteš čtvrtý list
  2. podruhé tento začni číst,
  3. však jako tento musíš jej
  4. nejdřív přetvořit.

Když se dětem podařilo druhý svitek složit podle vzoru třetího, získali z oněch klikyháků klíčové slovo. To bylo původně připravené pro odvysílání světlem morseovkou třetímu pomocníkovi, který měl být na jednom vhodném místě na kopci, ale bohužel se neobjevil. Takhle strážce jen uznal, že dětem – Martinovi se úkol splnit zdařilo. Cestou se k Martinovi připojil Šimon a došel k nim až k místu soudu: velký balvan byl jako stvořený pro soudce. Děti se tiše shromáždily opodál a zpočátku jen mlčky přihlížely divadlu, které se před nimi odvíjelo.

Soudce (v mé podobě) na sebe nenechal dlouho čekat. Vyšel zpoza balvanu a jak se rozsvěcen rozestavěné svíčky. Potom se na balvan posadil a zvolal do ztemnělého lesa: „Čas soudu fextů právě nastal!“ Ze tří stran zamířily k soudci tři bílé postavy. Tiše se s ním pozdravily a soud začal. Soudce vyslechl nejprve fexta Honzu, toho po odvyprávění jeho příběhu uznal jako vysvobozeného a zhasl jeho svíci, po něm následoval fext Konti (představil se jako Konti z Krče). I toho soudce uznal. Ale fext Jezule se soudci nezdál. Soudce měl pochybnosti o správnosti vysvobození, že podmínky byly regulérní, např.: fext se Martinovi objevil jednou v bílém, aniž byl vysvobozen. A jeho talisman, který bylo třeba najít a jenž pomohl jeho vysvobození, ležel ukrytý v jeho věcech. (Pokud si už nevzpomínáte, nebo jste při tom nebyli, přečtěte si zápis z oné výpravy na str. XY) Tehdy se soudce zeptal, zda fext nemá někoho, kdo by mu dosvědčil, že byl vysvobozen po právu. A fext – Jezule se obrátil směrem k dětem a oslovil Martina.

Děti tiše přistoupily blíž a vyprávěly, jak to všechno bylo. A soudce nakonec řekl, že proto, že kůže fexta byla spálena, je on vysvobozen tak, jako ostatní fextové před ním a je propuštěn ze svého života, aby se jinde v jiném čase zrodil a jeho život byl lepší, než tento… I planem její svíce dohořel.

Soud skončil, soudce se zvedl, pozdravil se mlčky se všemi a odešel. Odešli i fextové, jen ten „náš“ fext ještě Martinovi poděkoval a pak se již všichni vydali kratší cestou vzhůru z údolí. Martina provázel ještě strážce soudu až k místu, kde se poprvé setkali. Řekl, že nastal pravý čas a děti pochopily. Jezule jim předala balíček. Obsahoval pamětní listy, které nesly tento nápis: Glejt toho, který obhájil vysvobození fexta. Vyjeli jsme s Jirkou směrem k našim domovům a každý z nás se dostal autem málem až do postýlek.

Dobrou noc, děti !
Michal

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Kalendář akcí

««« prosinec 2022 »»»
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Všechny události

Dnes je: 08.12.2022
Svátek má: Květoslava
Zítra slaví: Vratislav

Narozeniny slaví

05.12. - Vojta Beg. (17)
14.12. - Tomáš (19)
16.12. - Dominik (16)

Jsme členy


Podporují nás

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Magistrát hlavního města Prahy