Oddíl Tuláci
zážitky, přátelství, hry, příroda, dobrodružství, zapomenuté legendy

Třetí kruh

Otradovice, 24. – 26.5.1996, cykloakce

ZPÍVAJÍCÍ STROM – pátek večer

Cesta je tentokrát dobrodružnější, než kdy jindy. Na místo se dopravujeme na kolech (jen někteří v doprovodném vozidle). Otradovice jsou od Prahy asi 30 km.
Počasí nám zatím přeje, na místě stavíme stany a mimo jiné chystáme ohniště.

Za tmy přichází Orr a vede nás, jen při svíčce, na zvláštní místo uprostřed lesa, kde stojí Zpívající strom. Když se ztišíme, opravdu zaslechneme slabounké pípání uvnitř kmene… Orr nám říká, že zde na tomto místě se v Zemi Fantazie může objevit Třetí kruh ze Znamení tří kruhů. Musíme však získat Zjevný list a zde jej přečíst. Potom ten první z nás, co se za svítání probudí, má právo tento list vyzvednout.

CESTA ZA ZJEVNÝM LISTEM – sobota dopoledne

V noci prší a program na další den se zdá být ohrožen. Prší do rána a později střídavě chvíli ano a chvíli ne. Nejsme rozpustní ve vodě a pokračujeme ve hře. Dělíme se do tří skupinek, které vycházejí v patnáctiminutových odstupech. Cesta za Zjevným listem je dlouhá a náročná. Luští se různé šifry, chodí podle azimutu, sbírají vzorky rostlin, aby se později mohly pojmenovat a také se píská na kozelnou píšťalku, aby nás ochránila od temného čaroděje Gromleda, o němž zatím víme jen to, že existuje… Zastavujeme se také u Zpívajícího stromu a snažíme se pozorováním zjistit, jací že ptáčkové v něm bydlí. Křik mláďat je teď za dne naprosto zřetelný, ale staří nepřilétají, takže nevíme, co jsou zač.
Na konci té cesty nestojí bytost, která nám Zjevný list vloží do rukou, ale Orr. Ten posílá všechny se posilnit a odpočinout na to, co přijde odpoledne.

JÍZDA ZRUČNOSTI – sobota odpoledne

V jízdě zručnosti má prsty Jirka. Připravuje ji a organizuje dokonale, účastní se i místní děti, které se zamíchají mezi Tuláky.
Je třeba přejet prkno položené na zemi jako lávku, dále se proplést mezi postavenými poleny, přejet houpačku z prkna na sudu, vzít z jedné židle šišku a položit ji na druhou a podjet branku. Mimo toho se děti pokouší projet co nejpomaleji vytýčený úsek a mimo soutěž ten samý úsek také co nejrychleji.
Na silnici zastavuje auto a vystupují z něj tři lidé. Ája a Luděk, který nese malou Elišku. Hra se na chvíli přeruší a „nejmladší Tulák“ se stává středem pozornosti.
Když jízda zručnosti skončí a organizátoři spočítají všechny výsledky, oznámí vítěze. Prvním se stává Solárka a dostává nefalšovaného „hobla“. Přichází i Orr a říká, že za snahu, kterou všichni projevovali při jízdách tohoto odpoledne, daruje tomu nejlepšímu Zjevný list.
Ale Tuláci jsou v té chvíli rozjívené hihňanvé jezinky, což se Orrovi vůbec nelíbí a proto si bere Zjevný list zpátky! Říká, že bude všechny čekat u Zpívajícího stromu a na nich záleží, jak se zachovají.
Tuláci po bleskové poradě běží za Orrem a dostihnou jej dříve, než ke stromu stačí dojít. Omluví se a Orr se jich zeptá: „Nechcete se přesto podívat ke Zpívajícímu stromu?“ Všichni řeknou sborově: „Ano!“
Zpívající strom je slyšet na několik metrů. Chvíli nasloucháme, odhadujeme, kolik je mláďat v hnízdě a hádáme druh. Potom se před stromem držíme v kruhu za ruce a Orr vypráví o jeho symbolice. Zjevný list naposledy mění majitele.
Tuláci se vrací sami zpět. Zbývá čas na dovádění na kolech, hraje se „blokovačka“, někteří dávají přednost kytaře.

ZJEVNÝ LIST U ZPÍVAJÍCÍHO STROMU – sobota večer

Když nastane večer a po večeři padne tma, odcházejí všichni opět ke Zpívajícímu stromu. Tam čeká Orr a v kruhu začíná Solárka číst zjevný list. Je složen z Desatera – devíti vět, které všichni po Solárce opakují a z desáté části, což je ticho… Zjevný list je psaný podivným způsobem, ale jistě každý přijde na to, jak jej číst…

  1. Eizatnaf imez vícíjotsym
  2. íjavíp zymortsi edk
  3. emížrd uokurv žij ůhurk
  4. ířtezav džejym
  5. ilaksí zejem sjítc esa
  6. atěvsot ohotylís érbode málov
  7. nethurk íteřt edjanťa
  8. edzedub ínvrp artízodk
  9. emejukěd aemálov kat !
  10. (ticho)

Po chvíli ticha, které je opravdu dodrženo, posílá Orr všechny spát. U sloupu na hřišti, kde máme postavené stany, se objevuje víčko od ešusu a pod ním papír a tužka. Ten první, kdo vstane za svítání, má právo podepsat se a sám se vydat ke Zpívajícímu stromu, kde se v místě, kde jsme četli Zjevný list, objeví Třetí kruh. Další, kdo se vzbudí, pak po nahlédnutí pod víčko pozná, že ke stromu chodit by už bylo zbytečné.

TŘETÍ KRUH JE NÁŠ ! – neděle ráno, dopoledne a odpoledne

Vstáváme a zajímáme se, kdo získal kruh, kdo si přivstal, zatímco někteří jsou ještě hluboko ve spacácích. Pod víčkem u sloupku se na papíře objevilo jméno Wendy. Nyní již máme celé Znamení tří kruhů. Až přijde ten pravý čas, otevřeme všechny tři skříňky a potom…
Ještě jednou se Tuláci na kolech „blokují“. Skupina, která prohraje, chystá pro ostatní oběd! Balíme. Náš malý stanový tábor z louky mizí, až louka vypadá, jako by na ní nikdo nestrávil víkend v Zemi Fantazie.
Cesta na kolech zpátky proběhne bez problémů a až na některé neukázněné vyjímky si Tuláci počínají dobře. Akci na kolech jsme měli poprvé, ale podle ohlasu většiny určitě ne naposledy.

Michal

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Kalendář akcí

««« prosinec 2022 »»»
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Všechny události

Dnes je: 08.12.2022
Svátek má: Květoslava
Zítra slaví: Vratislav

Narozeniny slaví

05.12. - Vojta Beg. (17)
14.12. - Tomáš (19)
16.12. - Dominik (16)

Jsme členy


Podporují nás

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Magistrát hlavního města Prahy