Oddíl Tuláci
zážitky, přátelství, hry, příroda, dobrodružství, zapomenuté legendy

Vánoce za velkou louží

Vánočka 2008

Rok utekl jako voda a s blížícím se vánočním „šílenstvím“ se přiblížila další vánoční tulácká výprava. Letos poprvé v historii oddílu co kdo pamatuje, na jiný směr od Prahy než na sever.
V roce 1998 jsme mrzli na vánoční výpravě na Tolštejně v roce 2008 jsme se rozhodli jet zmrznout do Pořešína. Věříme že neskončíme jako před 10 lety kdy jsme byli nuceni odjet. Zimy už ale nejsou co bývaly a tak dnešní 3 nad nulou a 1 mm sněhu můžeme jen těžko srovnávat se situací před 10 lety kdy bylo mínus 20 a metrové závěje. Asi to bude tím že letos strávíme výpravu na jihu v krásném kamenném baráčku kde je zima i v létě.
Také v počtu účastníku jsme doznali jistých změn, ale i tak na letošní „krizi“ je 20 účastníků krásné číslo.

Pořešín jest malou vesničkou u jihočeské Kaplice kam jedete vlakem z Prahy skoro 4 hodiny a další hodinku jdete pěšky. Zkrátka ideální chaloupka na zimní víkend. Cesta proběhla bez komplikací v chalupě již Beruna od 2 hodin topí tedy dalo se tam i žít.

Vánočka 2008Večerní program je jednoduchý spánek. Sobota je ve znamení výroby věcí na zdobení stromečku a poznávání amerických vánočních zvyků. Celá tato výprava je totiž zaměřena na americké vánoce (nejde o oslavu amerického stylu vánoc ale čistě o poznání jiných zvyků). Navzdory předpovědím hnusného počasí je v sobotu vymetená obloha a tak dvouhodinová procházka s cílem najít větve na večer se vydařila.
Dokonce i vložená koulovačka na zřícenině dopadla dobře a dolů z hradeb padaly jen sněhové koule. Po procházce zjišťujeme, že kamna dokázala vyhasnout na všech třech místech, kde se v baráku topí. Jen u dětí v horní místnostni ten přímotop ne a ne vyhasnout.

Vánočka 2008

Čas pokročil, venku se setmělo, výroba dalších ozdob je za námi a salát se na chodbě začíná nebezpečně ošívat, neboť tuší, že přichází jeho chvíle. Asi hodinu trvá vyzdobení zdejšího kostela (to je jedna místnost, která prostě vypadá jako byste vstoupili do kostela). Úderem 7 hodiny začíná Michalovým dopisem (ten byl po seznámení se všemi jako důkaz zlikvidován), slavnostní večeře. Původní strach nad nedostatkem byl rychle zažehnán a těžce oddychujíce po salátu se do sebe snažíme nasoukat cukroví.
Jedním z hlavním rozdílů oslavy vánoc za velkou louží je rozbalování dárků až druhý den ráno. Každý si na stanovené místo přináší Santapunčochu do které doufá přes noc přistane nadílka.

Vánočka 2008Po náročném přecpání se odcházíme do lesa nadělit zvířátkám a získat od sobů poděkování, že jsme nezapomněli na lesní zvěř. Noční klid na lůžku, přerušil již jen Kuba svým dárkem pro velké. Není nic lepšího než běhat v noci s GPSkou po zřízenině.

Vánočka 2008Nedělní ráno se všichni hrnou ke svým punčochám prozkoumat nadílku. Pod stromkem jsou pak k mání rozměrnější dary jako tradiční oddílový kalendář. Čas kvapí a nezbývá než pouklidit a rychle na vlak. Cesta bude zajisté mnohem lepší neboť ČD opět zdražilo cestování vlakem, tudíž to bude stát „za všechny prachy“.

Foto a akce najdete v Tuláckém fotoalbu.

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Kalendář akcí

««« prosinec 2022 »»»
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Všechny události

Dnes je: 08.12.2022
Svátek má: Květoslava
Zítra slaví: Vratislav

Narozeniny slaví

05.12. - Vojta Beg. (17)
14.12. - Tomáš (19)
16.12. - Dominik (16)

Jsme členy


Podporují nás

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Magistrát hlavního města Prahy