Oddíl Tuláci
zážitky, přátelství, hry, příroda, dobrodružství, zapomenuté legendy

Velká Morava

Velká Morava

Bolkov, 21. – 23.11.1997

To, co bude teď následovat, není zápis do kroniky, ale může se jím při troše dobré vůle stát! Je to záznam toho, co jsme prožili na poslední výpravě v Bolkově 21. – 23.11.1997. Svým obsahem je zajímavý jistě i pro dospěláky. Je tam znát, jak ti, co příběh prožívají, jej vidí jinak, než ti, co jej chystají…

21.11.1997 Milý deníčku, tak dnes je další výprava s Tulákama. Ve škole to ušlo. Odpoledne jsem dobaloval a máma byla nervózní. Když jsem přišel v 16 hodin (před školu), už tam byl výjimečně i Jirka a nikdo nechyběl kromě Honzy a Kuby. Honza přišel, ale Kuba nikde. Tak jsme čekali v teplu ávie s propan-butanovým topením a pomalu se dusili. Kuba nakonec přišel a my jsme vyrazili (Kuba nepřišel, stavili jsme se pro něj doma avií). Zhruba po 3 hodiných jsme zastavili, ale ne u Kubovy chaty. Zastavili nás Pribinovi bojovníci. Nevím proč, ale my jsme museli vystoupit a oni si odjeli v avii dál (ví proč: končila civilizovaná stezka, dál žádný vůz nemohl jet – i ta avie se otáčela a „vracela“). Cesta nebyla zas tak strašná, ale nudná. Když jsme dorazili do chalupy (spíš před ní), uvítal nás Kuba. Dáda a Klára šly dovnitř, aby přistoupily do společnosti Dr. Marvina. Pak jsme konečně mohli vstoupit dovnitř. Dr. Marvin nám vysvětloval cíl víkendového snažení (hranice Velké Moravy). Doporučil nám četbu etc. K večeři byla hrachovka. A pak jsme šli do hajan.

Velká Morava

22.11.1997 Můj milý deníčku, dnes jsme vstávali asi v 10 h. Po hodině flákání jsme se šli najíst (to máme za to, že když jdeme později spát, nesnažíme se nikoho budit brzy ráno), ale snídaně nikde (kdo z dětí dobrovolně šel snídani připravit, ten určitě neměl pocit, že se flákal, zvlášť když potom dále hrál roli). Přišly k nám dvě prosté děvy (vesničkanky, které měly zájem o směnný obchod, který v té době existoval) a chtěly něco za ošatku s vánočkama (DIA, kupoval jsem je). Po chvilce dohadování jsme jim dali 2× pití TOMA pomerančové a zbytek hrachové kaše. No a pak jsme se vydali hledat obchodní stezky. Nejprve jsme se rozdělili na 2 skupiny:

1 2
Klára Bob
Monty Jack Kapucínek
Malíček Solárko
Veverka Konopík
Dáda E.T.
Mirek S. Rákosníček

Došli jsme ke stromu a dostali papírky a druhá skupina totéž asi o 400 m dál. My jsme si je měli nějak krást a dál je to složitý (získávání fáborků protivníka z hlídaného stromu). Po vyměnění jsme složili zprávu a vydali se na sever. Potkali jsme Mojmíra. Když jsme po něm chtěli vědět, kde jsou obchodní stezky, tak nás rozdělil na 6 směrů a poslal za Rostislavem (Mojmír je poslal za bytostí, která se v jednom ze šesti směrů nachází. Museli hledat). Po naleznutí nám opět nikdo nechtěl nic říct, ale neopak chtěli něco po nás. Měli jsme zjistit, od kdy se používá dvouocasá lvice (!!! četl jsem někde dokonce „dvouocasej vorel“, zaměnit lva za lvici se mi z těchto příčin tedy nezdá ještě tak strašné). Tak jsme šli do chajdy. Zjistili jsme, že se to používalo intenzívně v druhé pol. 13. stol. a dali si rizoto (každá skupina dostala k dispozici stejnou knihu a v ní hledala). Bylo to k jídlu a chutnalo mi to. Potom byl poledňák (byly asi 4 hodiny). Když jsme po dlouhé cestě došli až k Rostislavovi, tak s námi šel zpátky.

Velká Morava

Nahoře prý bojovali Svatopluk a Arnolf (připravená stezka po staniolech, na něž se mělo svítit baterkami a podle toho jít dvěma růzmými směry, byla téměř hotová, když nás – mě, Kubu a Honzu – přímo vyhodili z lesa myslivci, protože měli hon! Takže ostatní, co následovalo, byla totální improvizace). My jsme mu povyprávěli o lvici a on nám na oplátku o jeho státu. Potom přišli ti dva a nevypadalo, že by spolu bojovali. No a my jsme měli bojovat za ně. Byla to sranda. Každý měl svíčku a ostatní mu jí sfoukávali. Potom jsme se vrátili do domu. Byla večeře, chleby s rybičkovou pomazánkou. A po večeři přišel Dr. Marvin a já musím končit (Marvin celé naše putování po Velké Moravě uzavřel. Nad mapou plnou nakreslených řek a žádných hranic jsme strávili nějakou chvilku a dohadovali se, kudy asi hranice Velké Moravy probíhala).

Čau Bob

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Kalendář akcí

««« prosinec 2022 »»»
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Všechny události

Dnes je: 08.12.2022
Svátek má: Květoslava
Zítra slaví: Vratislav

Narozeniny slaví

05.12. - Vojta Beg. (17)
14.12. - Tomáš (19)
16.12. - Dominik (16)

Jsme členy


Podporují nás

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Magistrát hlavního města Prahy