Oddíl Tuláci
zážitky, přátelství, hry, příroda, dobrodružství, zapomenuté legendy

Zavátý život

Modřanská rokle, 29.6.1994
Po zkušenostech z loňského vyhlašování celoročního bodování a předávání cen přímo cestou domů v metru, řekli jsme si, že letos prostě musí vyjít všechno tak, jak si předem naplánujeme. Prolezli jsme s Nikolou nám známější místa, tedy Modřanskou rokli a okolí, a připravili trasu pro tři skupiny. Každý měla za úkol projít trasou a z krabiček pro všechny tři skupiny stejných brát vždy lístek své barvy.

Celý text obsahoval především slova, která bylo třeba doplnit do křížovky, jež si děti našly na začátku cesty (každá skupina zvlášť), a pokud řešily text správně, mělo každé družině vyjít jedno z těchto slov:

  • ILDEFONOS
  • KARTESIUS
  • TORQUATUS

n_poslsch_94 Když by družina došla k cíli, čekal by na ni Zavátý život – bytost nemluvící, která by každé skupině ukázala na zapečetěnou láhem plovoucí na hladině jezera (kde jsme se chystali po hře vydovádět). Láhev bylo třeba vylovit, otevřít a přečíst text, který především obsahoval, že slovem, vyluštěným v křížovce, lze Zavátý život vysvobodit z oněmělosti! Skupiny pak po svém zdárném zdolání úkolů měly odejít přímo ke mně domů a tam jsme měli slavnostně celý rok vyhlásit.

Idea dobrá, leč nemělo lejt jak z konve! Krčil jsme se v kostýmu na konci cesty nedaleko vodní nádrže a div se nemodlil k tmavnoucí obloze, ale nic nepomohlo. Ještě než dorazila první skupina dětí, rozpršelo se jak naschvál s takovou prudkostí, že nečekat na děti, vezmu nohy na ramena. Po chvíli dorazila první skupina Macka a Honzy – na kost mokrá. Veverka doplavala i přes déšť pro zapečetěnou láhev, ale protože děti cestou sbíraly z krabiček barevně nesprávné otázky, nevyřešily křížovku a nemohly ji vyřešit ani ostatní po nich..! Byť bytost ve hře, promluvil jsem a když v zápětí dorazila Nikolina skupinka, poslal jsem je všechny společně ke mně domů do sucha, že počkám na skupinu Jakuba a Jezulete, která musí dorazit každou chvíli. Počkal se mnou Honza, ale třetí družina dlouho nešla. Pochopil jsem, že někde asi obrátili a jsou již dávno v teple, zatímco na ně zbytečně čekáme (to přinejlepším). Vydali jsme se zpátky přesně po trase a ukázalo se, že je to tak!

Až se někdy ocitnete v situaci, že nebudete moci dál a ve vaší skupině bude dostatečný počet dospělých jedinců, nechť jeden doběhne do cíle a dá vědět, co se děje, ať se na vás zbytečně nečeká… V teple a suchu domova jsme vyslechli, kde kdo skončil v celoročním bodování, rozdali jsme si odměny, popřáli si hezké prázdniny a vyrazili jsme do Malešic ke škole. Čas návratu jsme dodrželi. rozešli jsme se, ale s některými Tuláky se uvidíme ještě začátkem července na prázdninové výpravě do Husince, s jinými na vodě s Luďkem a s většinou samozřejmě na letním tuláckém táboře, tentokrát v Keblově.

O tom všem zase až příště!
Michal

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Kalendář akcí

««« prosinec 2022 »»»
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Všechny události

Dnes je: 08.12.2022
Svátek má: Květoslava
Zítra slaví: Vratislav

Narozeniny slaví

05.12. - Vojta Beg. (17)
14.12. - Tomáš (19)
16.12. - Dominik (16)

Jsme členy


Podporují nás

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Magistrát hlavního města Prahy