Oddíl Tuláci
zážitky, přátelství, hry, příroda, dobrodružství, zapomenuté legendy

Země F - letní tábor 1996

Neúplný zápis z letního tábora.

10.8. – 28.8.1996

Letošní tábor prožíváme opět v Keblově (Zátoce Pláňat). Stává se ná téměř na tři týdny osadou u řeky Ark, jejíž prameny jsme se rozhodli najít. Máme již mnoho za sebou aby jsme se mohli dostat zpět ze země Fantazie k nám – vlastníme již nejdůležitější část – krystal Kondrian. Máme i mnoho Aridových slz, které spojením s Kondrianem vyvolají možnost, kterou vlastní Orr, tudíž vstoupit a vystoupit ze Země „F“ kdykoli. Tato síla účinkuje však až u Jezera zapomenuté legendy.

Náhledněme tedy pod pokličku letošních událostí.

Celý tábor je rozdělen jako vždy do částí, jež se letos nazývají říše:

 • vrch naděje
 • jeskyně ztraceného běsa
 • tajúplný přístav
 • les radosti
 • pohoří záhadných listů
 • brána k nekonečné cestě
 • tajná komnata
 • Arletino tajemství
 • říše květin
 • hrad dávných králů
 • krajina splněných přání
 • země vod
 • ostrov moudrých Trolů
 • pramen řeky Ark a Jezero zapomenuté legendy

10.8. – sobota

Odjezd v 10:45 od školy vyšel v pohodě. Opět nám roste počet věcí. Všechny věci dětí jsou v autobuse ovšem Jirkova avie je plná. No sice jsme dostali asi 20 přepravek ovoce a zeleniny na cestě, ale moc je moc. Zhruba za hodinu vysedáme v cílové stanici. Kapánek nervózního řidiče uklidňujeme tím, že zpět pojede pouze 65 lidí a pak již nastává loučení a odjezd předchozích Tuláků. Na programu je začátek hry, vybalení a možná jídlo. Po vypuštění do stanů nastává opět jako loni letištní mánie a kompletní vybílení zbylých stanů.

Náš tábor se pro letošek stává Osadou u řeky Ark. V čele osady je kmet (Jirka) a my v roli osadníků putujeme pro odkaz předků (těch co zde ztroskotali) k pramenům této řeky a k Jezeru zapomenuté legendy. Znamení tří kruhů ukrývá rozdělení do rodin :

 • Sluníčka – modří
 • Levotlapkovi – žlutí
 • Adamsovi – oranžový

Každá rodina obdržela trička svých barev, velcí nic nového nedostali ale vytáhli z loňských zavazadel černá trička sundali z nich loňské rolničky a obdrželi čelenky. Začátek hry zajišťuje Michal a je potřeba objevit truhlu zakopanou v okolí tábora (Ronikův odkaz – obsahuje mapu k pramenům řeky Ark). Na cestu přečtenou na mimořádném nástupu se vydávají čtyři skupinky (3 rodiny dětí a 1 rodinka velkých kteří mají čas a náladu). Cesta je dělaná stylem – azimut , kroky, pařezy, malý velký strom, pařezy ..... atd.. Každá z rodin vydávajících se na cestu nalézt truhlu umístí v místě kde si myslí že truhla je minci a večer společně s Orrem vydáme se na skutečné místo zakopání truhly. Mezitím v táboře vykládáme milióny věcí z ávie, zakládáme skladiště na zadní marodce, obdivujeme závady, upravujeme stany k obrazu svému a připravujeme večerní oheň. Čas rychle postupuje a tak při setmění jdeme společně s Orrem na místo skutečného uložení truhly. V truhle jest první část mapy a vysvětlující svitek : " text svitku byl na nástěnce " od Ronika.
Na první části mapy jsou tři zlaté trojúhelníčky tzn. 3 místa na následující 3 dny.
Na večerním nástupu losujeme pořadí služby a místa na zítřek. Služba – žlutí , modří , oranžoví.

Nyní už zbývá pouze zahajovací oheň, který zapalují 4 loučaři a hned poté jedna z jisker propaluje Kmetovi jeho zánovní oblek. Netrvá dlouho a prostor kolem ohně se dobrovolně vylidňuje.

11.8. – neděle

Až do 20.8. je zde s námi Jirkova maminka, která vládne kuchyni. Vypadá to asi takto : když poslední hlídka vzbudí v 6:30 rádce služby a ten přijde do kuchyně je zameteno, uklizeno a pod butarem hoří oheň (jako v pohádce). Záhy přichází kouzelná babička se slovy : „Já nemůžu ráno spát.“

No, ale dále. Obloha se zatahuje, dnes již můžeme říci že na dalších 7 dní, a my po budíčku vyrážíme na již tradičního vodníka, letos ovšem v plavkách. Účast je průměrná rybáři zklamáni, ale počkejte na zítřek hošánkové.

Dnešní den je na programu vrch naděje. Vrch naděje představuje to, že všechno dobře dopadne. Každá skupinka proto vyráží po nějaké trase a postupně se dělí. Vždy na rozcestí je nějaký názor, či otázka a dle toho na jakou stranu se kdo připojí tím směrem odchází. Ti co odpovídali správně dostanou se až na konec.

Po prvním dni, musíme říci, že bude nutné změnit systém a nedělat pro každou rodinu zvláště hru, jelikož je to značně neúnosné. Pro rodinu, která má službu se připravuje vždy zkrácený program s ohledem na složitost služby.

12.8. – pondělí

Po budíčku je vodník což není nic zvláštního, ovšem již bez plavek. Na žádosti dětí a hlavně to že jít v mokrých plavkách ráno od mola až do stanu je hrozný.

13.8. – úterý

Další část mapy přibyla na nástěnce na kterém je jeden zlatý trojúhelníček.

14.8. – středa

Les Radosti (Jirka). Počasí nám stále nepřeje a mramorová obloha pokračuje ve svém putování již čtvrtý den. Louka se nám pomalu ale rychle změnila na bahenní pole. Ráno na vodníkovi dokonce svítí sluníčko ovšem když lezeme z vody začíná pršet. Rybáři si již zvykli a sedávají pravidelně na protějším břehu.

Dopolední program je ve víru Binga připraveného kluky. Míra v roli Rosáka, v porotě zasedli : Beruna, Michal, Jakub. Každý má los a téměř po každých 10 číslech následuje mezihra a zásuvky (hrníčky). Jako mezihry – skládání sirek do krabiček, skládání slov z věcí (počáteční písmena) atd. Toto nám trvá téměř do oběda a po něm se uklízíme z jídelny a čeká nás velké vědecká výprava. Děti nám připravují hru : všechny se oblékly do různých obleků, pomalovaly četnými barvítky na všechno a předváděly jistá strašidla. Ještě před zahájením dostáváme lexikon domácích strašidel a zde můžeme naštudovat jaké že to strašidla budou. No a pak již vyrážíme rozděleni do několika vědeckých výprav do strašidelného davu. Fotky z této akce mluví za své a některá strašidla se svými vlastnostmi moc neliší od jejich nositelů. No dobrá půjdeme raději dále.
Na mapě se objevila již třetí sféra (přesněji někdo jí přinesl z truhly) a na ní opět tři zlaté trojúhelníčky. Venku zázrakem přestalo pršet a na programu jsou tedy přístavy. Všichni obcházíme tři přístavy, dělíme role a zapískáním píšťalky se lodě vydávají na cestu. Piráti – 3J (Jezule, Jíťa, Jakub) a Beruna jako korzár se snaží okrádati co nejvíce lodí a celkem se daří. Ovšem zlí ochránci přístavů Jirka, Jirka, Michal mají bystré oči. Zhruba po půlhodině hry začíná drobně pršet což by nevadilo, kdyby se ovšem ta drobnost nezesilovala. Hra je předčasně ukončena a kýblujeme se zpět do baráku. K večeru přicházejí od vlaku Nikola, Zipp, Kosťa, Zdeněk a Zbyněk značně mokří, prý cestou pršelo. Nastává večeře a obvyklý večerní chaos (bedny, nástup). Na nástup nemá kmet svůj oblek, jelikož děti mu jej schovaly, chvíli mu to vadí ale spokojí se s tím, že to nezůstane bez odplaty. Kupodivu odjíždí Nikola zpět do Prahy. Po večerce když Hádě s Čertíkem dělají binec ve stanu nachází Hádě najednou ve spacáku otep chrastí z lesa (zajímavé že). Kdopak to asi byl ?

15.8. – čtvrtek

Obloha je opět zatažená ovšem něco se děje jelikož neprší. Dnes nás čeká Brána k nekonečné cestě (Jíťa). Je třeba říci že herní systém změnil podobu a na každý den je jedno místo, tedy pro všechny tři rodiny. Jdeme za zelenou budku k Běsovi, kterému jsme pomohli zpět do Země Aríd. Běs zde ovšem není (jistě je doma) a zpráva nám říká že se máme vyjadřovat pouze jako zvířata a jíti dále po označené stezce. S doprovodem snad všech domácích zvířat, které znám docházíme až k další zprávě. Zde dále je postupně rozvěšeno 8 papírů (1–8) a u každého musí jeden zůstat. Jdeme dále a nakonec dojde jeden, kterému Běs předá zpráva a ta pak po jednom musí doputovat zpět k číslu jedna

Za oranžové : Původní text – Znamení bratrstva jezera Aridis získáte od Arlet. Na cestě jsou Solosimpy a Gromled. Pomoc hledejte 630 minut před koncem dne u velkého dubu v táboře.

Text který došel – znamení nám dá Arlet, jsou tam Solosimpy 368 minut

Dobrý co? No, tedy v těch 13:30 nacházíme na dubu vosk a knoty z něhož se musí vyrobit 2 svíčky. Úkol zdá se jednoduchý, ovšem není to tak vyrobit svíčky aby alespoň něco vydržely. Nakonec volíme metodu postupného obalování knotu. Kolem 3 odpolední (když začalo pršet) se vydáváme na cestu k Asgardu, kde nacházíme zprávu složenou z obrázků a po zdárném vyluštění pokračujeme dále dle azimutů a znamení. Cestou potkáváme přípravníky této hry a dále přes různé úkoly (počítání stromů v lese) docházíme až ke zprávě tohoto znění : „Jděte dále po cestě až narazíte na železnou tyč a u ní ostře doprava.“ Ovšem od čtenáře Mirka Suchého se vloudila chybička že namísto železnou přečetl zelenou a tak jdeme po kamenité cestě stále dál a dál. Téměř do začátku cesty nás sleduje Gromled a nyní již asi nevěří kam že naše kroky směřují. Takto docházíme až na asfaltku kde se naše názory začínají lišit a dělíme se na dvě skupiny. Michal se mezitím vydal za Gromledem do lesa zjistit situaci ovšem ten mu zdrhl. Jdeme tedy zpět až k místu kde stojí několik za břicho se smíchy popadajících připravujících a jejich smích nemá konce. Akorát nás odhánějí pryč a my nevíme na čem jsme. Zanedlouho se z lesa vynořuje druhá skupina, která si kousek od rozdělení našich cest znovu přečetla onu osudnou zprávu a vrátili se po správné cestě a tedy zjistili co a jak. Nyní jsme tedy dospěli k Bráně a odtud vždy dvojice z každé rodiny vyráží na okružní cestu se svíčkami. Musejí dojít alespoň s 1 zapálenou svíčkou (smějí si navzájem zapalovat). Cestou jim jsou kladeny různé překážky – dřepy, Solosimpy (v podání Jirkových bratrů), přechod klády, házení šišek na strom a samozřejmě Gromled. Z každé rodiny došla tedy pouze jedna dvojice a to ze žlutých ještě po dohodě (Medulce zhasla svíčka, těsně před koncem, kdy se již blahem rozplývala že to zvládla). Mezi ty co zdárně došli přichází Arlet a dostáváme znamení Bratrstva Jezera (rybička ze sádry).

Večer je na programu další táborová soutěž – VTIPÁLEK. Opět je ustanovena porota a přihlášených 8 dvojic (+ prémiová Zipp se Zdeňkem) předvádějí svůj um před ostatními. Témata se vytahují z krabice do které již několik dní předem všichni horlivě vymýšleli všemožné ptákoviny. Po vytažení prošlo téma nejdříve cenzurou. Za večer se zvládli 2 kola + prémiová čísla (Michal a Jezule – strom a pták na něj kálící).

16.8. – pátek

Dnešní místo-nemísto Tajná komnata (Jakub). Ráno prší, na vodníka prší, na snídani prší no prostě stále prší a to ne zrovna málo, během snídaně se rozlilo tak že za chvíli tekl přes louku 1 m široký potok, který vytékal naštěstí mezi a ne skrz rohové stany. Dopolední program musí nutně doznati změn než chodit v lese. Do 10 se neděje nic, resp. děti si našli vlastní program a poté začínají opět 2 kola včera vyhlášeného VTIPÁLKA. Úspěch je opět slušný a nepřekonatelná dvojice Rákosníček-Paleček vedou opět na plné čáře.

Polední klid proběhl ve stanech, venku stále krásně prší. Kolem 3 odpolední přestalo pršet takže Jirka se nevzdával dnešní večeře – buřty na ohni. V kuchyni se sice již dělá buřtguláš, ale přesto se jdeme na ohniště podívat. Připomíná spíše vodiště a tak se kope strouha pro odvodnění do potoka. Většina dětí ochotně pomáhá a tak se probubláváme až do 5 hodin.

zda-li byl ještě jiný program to nevím ???

Kolem 5 jede Jirka k autobusu pro Ivu, Myšáka a Áju. Jelikož nemůže vyjeti louku nabral do skříně osadníky jako zátěž. Těm se cesta mimořádně líbila zvláště při návratu smyky po louce. Zvěděli jsme že Nikola přijede až v 8 večer vlakem. Už nevím v které hlavě ale v tu ránu se zrodil nápad jak jí uvítat. Těsně před odjezdem se všichni malují černou rtěnkou, do auta je naloženo : kolo, lino a lavice na sezení. Takováto pakárna vzbudila samozřejmě obrovský zájem, zvláště jde-li o zmalování se. Po příjezdu na nádraží leje jako z konve. Připravujeme lino pro rozvinutí jako koberec a kolo pro Nikolu: „Bacha už jde“, ozvalo se a tak lino se rozmotává, všichni Nikolu zdráví a špiní černou rtěnkou a rychle utíkají zpět do avie. Sborový hlas oznamuje : „Nikolo, Nikolo nasedni si na kolo a jeť.“ A odjíždíme v ávii. Asi za 3 zatáčkou čekáme na ní jelikož dost krutě prší.

17.8. – sobota

18.8. – neděle

19.8. – pondělí

vedro

20.8. – úterý

vedro

21.8. – středa

vedro

22.8. – čtvrtek

vedro – odjezd Jan

23.8. – pátek

vedro

24.8. – sobota

vedro

25.8. – neděle

prší, spíše pod mrakem

26.8. – pondělí

budíček volný

27.8. – úterý

Budíček jest volný, jelikož dnes nikam nespěcháme.
Během dne se připravuje dort navečer (dva plechy jako louka – no prostě kompletní tábor se vším všudy).
Dnes, jako každoročně poslední večer nastává hostina. Probíhá ve stejném duchu jako v loňských letech – tzn. přišli postavy, které něco řekli. Kmet zkritizoval všechny jelikož, což je pravda, byla hostina dosti hlučná.
Večer hostina.

28.8. – středa

Dnes již je budíček normálně a tak po vodníkovi začíná velké balení a všeobecný chaos. Kolem 10 se začínají nakládat věci do vleku a posléze ti co nezůstávají, odjíždějí. Hned jak odjeli přenášíme si svoje věci do budovy a z ní se tím stalo jedno velké bordeliště zn. všudeněco. Z půdy vytahujeme věci do Lhotky, jejichž seznam vlastním. Obloha se zatáhla ještě více než předtím a počal foukat vítr a tedy naše rychlost práce se zvýšila. Končíme se vším možným a hned po obědě (zbytky ze včerejška) jdeme balit plachty. Podařilo se zbalit všechny, ovšem pak si někdo vzpomněl : „Která že byla ta plesnivá.“ No dopadlo to dobře trefa na první rozbalení. Poté přijíždějí zpět Michal + silná pracovní trojka (Zipp, Magda, Kosťa). Nakládáme všechny věci do Lhotky a jak se zavřou dveře avie za posledním věcí začíná pršet. Ještě přes hodinu pobíháme v dešti a na půdu uklízíme všechna prkna, postele a poličky. Podsady hold zmoknou. Poté odjíždíme do Lhotky – vzadu v avii děti z Kmene (bylo jim řečeno musíte vše vydržet nebudeme vás slyšet). V Praze se dosti zácpa a na jedné z křižovatek slyšíme sborový hlas : „Jirko zastav.“ Stavíme u hlavního nádraží no a ovšem, všechny chtějí na záchod což se tedy vykoná až pod mostem na výpadovce na Mělník. Ve Lhotce babička Vašáková nechce věřit tomu že vezeme věci a dozvídáme se že Jožin s Klárou odjeli směr Keblov (no, dobře). Asi hodinu skládáme věci, kterých jsme přivezli od něčeho i více a pak již zpět. Cestou zpět jsme se stavili u Šaffků a chvíli krafáme již nevím o čem (jo zda přijedou). Již za tmy vjíždíme na polní cestu ze silnice k táboru a potkáváme několik zbylých jak jdou telefénovat. Tak jedeme všichni. V táboře je opravdu Jožin s Klárou. Spíme kde je možné – ošetřovna, marodka, stoly v jídelně a nejlepší avie (kvůli Jirkovému chrápání je tam dost místa tak se alespoň netlačíme). Zítra se vše musí dodělat, jede se navečer domů.

29.8. – čtvrtek

Ráno vstáváme docela normálně a jde se na vodníka, jako ostatně každý předchozí den po celé téměř 3 týdny.

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Kalendář akcí

««« prosinec 2022 »»»
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Všechny události

Dnes je: 08.12.2022
Svátek má: Květoslava
Zítra slaví: Vratislav

Narozeniny slaví

05.12. - Vojta Beg. (17)
14.12. - Tomáš (19)
16.12. - Dominik (16)

Jsme členy


Podporují nás

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Magistrát hlavního města Prahy