Oddíl Tuláci
zážitky, přátelství, hry, příroda, dobrodružství, zapomenuté legendy

Zimní jednoakce

U Osuda

Za nepříliš velkého počtu účastníků, proběhly během ledna a února dvě jednodenní akce zaměřené na zimní radovánky ve formě bruslení a běžkování. Na brusle v lednu vyrazilo pár odvážlivců v neděli 18. ledna na zamrzlou Němčickou nádrž (ta kde se v létě na táboře koupeme). Síla ledu byla odhadem stanovena na 20–35 cm, proboření jsme se rozhodně bát nemuseli. Mírným překvapením byla slušná vrstva sněhu, která pokrývala kluziště a musela být tedy zapomocí techniky (koště a hrablo) odstraněna. Vytvořena byla jedna ledová plocha ve tvaru obdélníka a postupně jedna rychlobruslařská dráha.

Zdejší nádrž nezamrzá každým rokem, co naše paměť sahá tak zamrznutí, které povolilo chození se událo v roce 1998 a nyní 2009. Je tedy možné že podobná akce se bude ve zdejších táborových místech opakovat zase za 10 let. Náročný úklid ledové plochy a náročné sportovní výkony byly odměněny opékáním buřtů a konzumací pečených dobrot.

Hod koulí Rychlobruslařská dráha Hra na babu
Hřiště

Druhou zimní akcí byl běžkový výjezd o sobotě 21.února směr Tolštejnské panství. Týdenní stále sněžení naznačilo, že sněhu bude dostatek a tak jsme časně ráno kolem 9 vyrazili na nostalgický výlet do starých známých míst. První výjezd k chatě Setuza v osadě Jedlová nebyl úspěšný, za to jsme úspěšně zablokovali několik aut za námi. Po půlhodince snažení, jsme auto vyhrabali ze sněhové závěje kam jsme při couvání dolů mírně řečeno zapluli (pomohla kombinace ruční brzdy a tlačení předku kdy jsme s autem udělali hodiny a otočili čumák směr dolů). Druhý výjezd bez lidí se povedl až k chatě. Parkování sice nebylo nejšťastnější neboť jsme po ledu doklouzali nebezpečně blízko k jiným objektům na parkovišti.

Sněhu je opravdu dost což zjišťujeme hned záhy při stoupání k Jedlovským sjezdovkám a dále až k Osudu (pamětníci vědí). Doslova se brodíme 40cm nového sněhu až dorážíme na Tolštejn, místo, které v historii našeho oddílu znamená hodně. Zažili jsme zde spousty nezapomenutelných akcí. Zvenku vypadá objekt na Tolštejně stále podobně, uvnitř jsou však rozsáhlé změny. Dřívě turistická ubytovna dnes funguje jako hospoda s ubytováním. Ceny jsou slušné, jen té soli do jídla by to chtělo méně. Celou dobu co jsme pobývali uvnitř jsme řešili kde co bylo a David se dokonce přiznal že tam v roce 1992 zapomněl ponožky (nenašli jsme je).

Útroby TolštejnaCesta pokračovala dále na rozcestí Konopiště a kolem odbočky na Stožec a Chřibskou nádraží zpět k Setuze. Zde jsme pohovořili s horským vlkem provozovatelem Petrem, nechali se pomocí jeho autíčka 4×4 mírně popotáhnout po místním parkovišti (přeci jen vzdálenost od jiných aut se při snaze vyjet rapidně blížila k nule) a pak již vyrazili směr nížiny.
Útroby Tolštejna Cestou necestou Cestou z Osuda

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Kalendář akcí

««« únor 2020 »»»
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Všechny události

Dnes je: 28.02.2020
Svátek má: Lumír
Zítra slaví: Horymír

Narozeniny slaví

03.03. - Honzík (12)
09.03. - David (37)

Jsme členy


Podporují nás

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Magistrát hlavního města Prahy