Oddíl Tuláci
zážitky, přátelství, hry, příroda, dobrodružství, zapomenuté legendy

Zlatá horečka - letní tábor 2009

Zlatá horečka Jsme doma, přežili jsme a zlatokopové se vracejí ke svým rodičům. V táboře zůstává jen likvidační četa. Fotky z celé akce jsou k dispozici na tomto odkaze.

Sledujte aktuální dění na našem letním táboře.

Těsně před odjezdem

Je poslední večer před zahájením letního tábora. Většina věcí a jídla je již na místě a opět je toho více než loni. Skoro začínám věřit, že platí nepřímá úměra v počtu lidí a počtu věcí. Louka je mírně vlhká, což v dnešním létě není nic neobvyklého. Zítra ve 12:30 to vypukne až někteří nestihnou sraz na nádraží a něteří zjistí že nechali doma např. spacák. Tak zlatokopové užijte si poslední noc v civilizaci a hurá do víru událostí. Nezapomeňte zabalit všechny potřebné věci jako kánoe, koně, sedla, bedny whiskey apod.

Sobota, 15.8.2009

Sraz na nádraží v půl jedné stíhá většina lidí v předstihu. Věcí je poněkud více a tak auto odjíždí téměř nafou klé, ale statečně že se tam všechno vešlo. Účastnící tábora odjíždí vlakem trochu jiným směrem než by se dalo očekávat. Naší dnešní výstupní stanicí je Nový Bor, který je od Keblova vzdálen vzdušnou čarou cca 120 km. Říkáte si proč Nový Bor? Je to jednoduché. V červnu se nezadařilo zakončit příběh celoroční hry z důvodu zrušené výpravy a jelikož mapa z tajemné truhly ukazuje na místo nedaleko Sloupu v Čechách musíme vyrazit právě do těchto míst.

U strážceZa noční tmy se noříme do jeskyního systému, kde vyvolení nacházejí strážce indiánského pokladu, který skrývá vzácné talismany. Tyto talismany ulehčují jejich majiteli život a každodenní strádání.

Neděle, 16.8.2009

Ráno odcházíme na vlak a putujeme již do tábora. Ti, kteří došli až nakonec ke strážci, měli výhodu neboť mohli využít cestu autem. Odpoledne v táboře bylo ve znamení tradičního příjezdového chaosu, několika her pro získání jmen týmů a pro přípravu dřeva na zahajovací oheň.

Odevzdáváme sladkostiVečer u ohně se dozvídáme kde že to jsme a co dělat abychom vydělali co nejvíce peněz a mohli rychle nakoupit potřebné vybavení na další cestu. Po delším úvodu máme tedy 3 ranče a to – Ranč č.9 (zelení), Ranč Blízko hvězd (modří), Ranč Nekonečného Slunce (žlutí).

Pondělí, 17.8.2009

Vydáváme se na zlatokopeckou cestu, která začíná tím, že musíme vydělat poměrně značný obnos v dolarech abychom nakoupili dostatečné množství předepsaných zásob a mohli vyrazit na skutečná zlatokopecké naleziště.

Přišel hladPostupně nosíme vodu pro koně, zkoušíme kdo je největší přístavní povaleč a večer se plížíme ke třem světlů, která hlídají strážci s baterkami. A ještě k tomu vyšlo první číslo místních novin (strana 1, strana 2). Ještě dlouho před táborem vyšlo předprvní číslo novin.

Nyní nám tu krásně prší a snažíme se nabírat síly na zítřek kdy opět budeme tvrdě vydělávat.

Po setmění vyrážíme dobít 3 tajemná světla v prudkém svahu. Stále a stále stoupáme vzhůru a snažíme se zhasnout světla, která hlídají stráže. Než naše snaha končí cca 60 procent zlatokopů úkol splní.

Úterý, 18.8.2009

Jako každý den vycházejí ráno noviny (strana 1, strana 2) na kterých redakce pracovala do nočních hodin. Dnešní den je určen k vydělávání co největšího množství dolarů, aby si zlatokopové mohli nakoupit potřebné vybavení na cestu do Dawsonu.
Zlatokopové putovali Dyelskou rovinou a vláčeli s sebou velmi těžká zavazadla. Účelem bylo odnosit do největší zátěž. Vítězných 299 kg je úctyhodných, ale nejtěžší zavazadlo po mírném hecování odvláčel Vojta, jehož „kamínek“ měl 25 kg. Pěknou možností výdělku se stali poštovní jezdci, kdy bylo potřeba doručit včas zásilky. Cesta však vedla přes 5 indiánských teritorií a náčelníci měli roztodivné nápady, úkoly a připomínky. Zcela ochromen bude po odpolední hře trh s králíky, neboť v okolí El Pasa byli všechny uloveni a v pobočce místní banky změněni na dolary (ach ten mamon). Přenášení celkem 100 šišek již byl v závěru jednoduchou tečkou.
Pomalu již začínají zlatokopové nakupovat vybavení na cestu do Dawsonu. A je toho opravdu dost co musí každý mít – 10 pytlů s potravinami, spacák, stan, kamna, pušku, lodní lístek, lopatu, krumpáč, sekeru, pilu, rýžovací pánev, sáně, 3 psi, kajak a hotovost 300 dolarů.

Středa, 19.8.2009

ViryI dnes vychází ráno aktuální číslo Daily Dawson (strana 1, strana 2). Dolarů stále nemáme dost, materiálu který zlatokopové potřebujeme je hodně. Dopoledne se snažíme uzdravit nakažené zlatokopy ale vytrvale nám v tom brání skupina virů. Jsou jich 4 skupiny, mají šílené názvy a snaží se nás infikovat či obrat o krev, kterou transportujeme přes území k našemu zraněnému. Imunolog neustále vydává nové a nové očkovací látky, ale viry se nehodlají jen tak vzdát. Pouze jednomu týmu se daří zvítězit nad zákeřnými viry a pacienta zachránit.

Setkání s IndiányBěhem poledního klidu se otevírá banka a hromady zlatokopů ukládají své dolary na účty. Banka sice není pojištěná proti úpadku, ale přeci jen možnost okradení je zde na Divokém Západě dosti velká. První zlatokopové se vydávají na cestu do Dawsonu a stále více z nich nakupuje potřebné vybavení. Odpoledne se na místní zátoce objevují podivné barevné krychličky a od mola vyrážejí do nelítostného boje 3 plavidla s účelem ulovit co nejvíce bodů. Indiáni nám v závěru davají napít očistného lektvaru, abychom se vyléčili z vlivu všech virů se kterými jsme přišli do styku.

Čtvrtek, 20.8.2009

Zlatá horečka a adrenalin stoupá a proto je dnešní dopoledne věnováno nácviku zdravovědy a první pomoci. Ráno samozřejmě vycházejí místní noviny (strana 1, strana 2), plné zajímavých informací. Odpoledne nastupujeme cestu do Dawsonu (aspoň obrazně, neboť na naší mapě se zlatokopové zatím moc neposunují, raději syslí peníze na účtech v bance). V širokém okolí tábora je rozmístěno 10 stanovišť, které je potřeba obejít. Pořadí jednotlivých kontrol je libovolné dle uvážení hráčů. Cesty mezi stanovišťmi vedou libovolně lesem, polem, bahnem, roštím, kopřivami, prostě nejkratší cestou do cíle. Bloudění podle mapy se vydařilo, zpět dorazili všichni i když s velmi rozdílným počtem nalezených stanovišť.
Po setmění bylo možné rozšířit své dolarové konto noční kimovkou (zapamatovat si v lese u svíček co největší počet obrázků).

Pátek, 21.8.2009

Z pátku uplynulo jen pár minut a v redakci našich novin stále klapou psací stroje. Čerstvě totiž vychází dnešní číslo novin (strana 1, strana 2).

EskymačkyPo ranním nástupu se nestíháme divit, když k nám přichází 2 eskymáci a dávají nám lyže. Po sněhu zdánlivě ani památky, ale my tušíme že to nebude jen tak. Celé dopoledne se snažíme vyrobit sáně za pomocí prken, prkének a oněch lyží. Na těchto sáních musíme odvést 2 nejmenší členy z každého týmu až v bájnému claimu č.3, který můžete vyrýžovat. Kdo dorazí dříve má větší šanci na obsazení claimu, který skrývá větší bohatství.

Rýžování je náročné a terén v claimu se změnil na krajinu připomínající nájezd divokých prasat. V bance je vyhlášen kurz Hurá na claim3 dolary za 1 gram zlata a tak týmy získávají první dolary za vyrýžované zlato. Většina z nich hned zakládá účet u místní banky, neboť denní úrok 5 procent je více než zajímavý.

Po půlnoci se v táboře objevila skupina duchů a upírů, kteří nás začali budit. Vyrýžováním claimu č.3 jsme opět mírně řečeno naštvali ducha, kterého jsme kdysi vyvolali v šerifově domě. Claim byl jeho pojistkou na důchod on se teď chce mstít, že mu nic nezbylo. Nezbývá než se utkat s duchy a upíry a pokusit se uzavřít bránu do jejich světa.

StrašidloV území se nachází celá řada věcí jako klíče od brány, česnek, východ slunce, kouzla, dřevěné kolíky, lékárničky a alobalové záhadné věcičky. Klíče od brány je potřeba sbírat a nosit k bráně. Dřevěným kolíkem lze zastavit na určitý čas upíra, česnekem je možné jej zničit. Na duchy platí východ slunce pro jejich zdržení a kouzlo na zničení. Dlouho, dlouho trvá než boj s magií dotahujeme do šťastného konce a osmi klíči uzavíráme bránu.

Sobota, 22.8.2009

Dnes máme na programu sanitárně-deratizační den. Ráno (či spíše dopoledne) vychází další číslo našich novin (strana 1, strana 2).

HodohraDopoledne bychom rádi věnovali úklidu ve stanech, v baráku a přípravě dřeva. Již během ranního nástupu však počasí rozděluje naší dnešní činnost jinak. Začíná déšť a s tím i uplakaný nádech celého dnešního dne. Původně deratizační den byl pro déšť zrušen a byl nahrazen volným dnem s občasnými hrami přesně v době kdy povolilo počasí. Na večer připravovaný kabaret byl též zrušen z důvodu nedostatku schopných zlatokopů, kteří buď usnuli únavou, vyčerpáním či nemocí.

Neděle, 23.8.2009

Noční můra se stala skutečností a nad ránem byla poslední hlídka svědky vyloupení místní pobočky Dawsonské banky. Hlídka okamžitě zburcovala celý tábor a ten se po překonání mírného stavu rozespalosti, jal pronásledovat zloděje, kteří dírou v pytli ztráceli menší bankovky ze svého lupu. Pronásledování bylo úspěšně, lup byl získán zpět a jeden ze zlodějů dokonce přišel o suché pohodlí svých bot, když před zákonem proběhl polem mokrých kopřiv.
Po náročnějším úvodu dnešního dne snídáme a vychutnáváme si ranní číslo našich novin (strana 1, strana 2). Jelikož většina z nás je již v Dawsonu je na čase začít podnikat průzkumné výpravy za nalezišti zlata. Dnes jdeme směr Trhový Štěpánov, dále místní parní lokálkou do Vlašimi. Uvidíme co vše najdeme. Návštěva v záchranné stanici pro žovočichy ve Vlašimi byla zajímavá i když nepřinesla mnoho zlatých valounů. Cesta zpět byla zpestřena převozem zlatokopů, motorovým kočárem.
Nedělní noc byla zpestřena hledáním spacáků, které některým vedoucím zmizeli ze stanu. Domněka že v tom mají prsty místní zlatokopové nebyla správná a tak nefunkční trampolína jakožto odpověď na ono zmizení, padla na neúrodnou půdu.

Pondělí, 24.8.2009

Dopolední program schramstla deratizace, která z důvodů počasí nemohla býti udělána v sobotu a z důvodů času v neděli. Ráno samozřejmě vyšlo aktuální číslo novin (strana 1, strana 2). V čase odpoledním se začalo ve velkém pašovat zboží. Uhlí, bavlna, cukr a obilí se převáželo sem a tam a tam a sem. Klid v přesunu zboží občas narušili piráti, kteří se snažili zlatokopy obrat o suroviny.

Stavba věžeJinak je v Dawsonu celkem klid, občas narušený zvýšenou teplotou některého ze zlatokopů. Místní doktor se snaží zachovat klid a marně hledá hromadu do, které by strčil hlavu. Kolem poledne se v okolí Dawsonu objevil nenápadný claim, který mohli vyrýžovat jen ti co jsou již v Dawsonu a mají splněny všechny podmínky (nakoupená výbava a správná hotovost).
Večerní program uzavřela stavba nejvyšší stavby ze špejlí. Vítězství bylo celkem jednoznačné neboť dvoum rančům se věže před vyhodnocením sesuly k zemi. My chceme spát, ozývá se stále častěji z úst zlatokopů, a tak nezbylo nic jiného než kolem 10 večerní vyrazit do lesů. Dnes se totiž spí mimo tábor, neboť je ohlášena návštěva bludičky, která má velmi zajímavé informace.
V lese ulehá každý ranč na jiné místo a hlídá aby nezaspal bludičku. Ta se prozrazuje světlem těsně kolem půlnoci. Rančům trvá poměrně dlouho než následují její kroky, které je zavádí zpět do tábora a zde se dozvídají na první pohled nejasné ale přsto důležité informace. Jeden z rančů kompletně vše prospal a byl vzbuzen až po akci.

Úterý, 25.8.2009

Vaříme obědZačínáme tím, že vyšlo další číslo novin (strana 1, strana 2). Dopoledne se ranče snaží objevit po Dawsonském okolí ingredience na oběd a poté jej uvařit. Brambory na loupačku (dnešní to menu) jsou sice jednoduché ale ne za podmínek, kterým byli zlatokopové vystaveni. Pár jich bylo slepých, němých, hluchých, chromých apod, přesto se všichni najedli.

DesperátiOdpoledne se kolem tábora usídlilo několik band desperátů v čele s tajným Big Bossem. Ranče zuřivě pobíhají v okolí tábora a hledají znaky zločineckých band ze kterých pak skládají jejich tváře. Každá banda má část indicie, která vede k odhalení Big Bosse. Zločiný padouch byl nakonec dopaden a jeho tvář bude viset v každém saloonu pro výstrahu.

Středa, 26.8.2009

Ráno vycházejí noviny (strana 1, strana 2), což je již tradiční věta na začátku každého dne. Redakce zatím stále stíhá, neboť počet předplatitelů nevzrůstá a stabilně dostačuje náklad v počtu 12 výtisků. Dopoledne se mírně zatahuje a připravuje na déšť což je způsobeno připravenou cestou po azimutech, kde se ranče dozvídají historii vlakové dopravy v období zlaté horečky. Na konci cesty získávají kartonové krabice ze kterých si každý ranč vyrábí lokomotivu a vagónek.
Během poledne se v okolí Dawsonu objevil další claim, který se ve skutečnosti objevil již včera večer, ale zlatokopové jsou unaveni a jejich schopnosti nalezení claimu klesají. Zlata claim moc neměl, ale na zvýšení dolarových kont v místní bance to stačí.

ŽelezniceOdpoledne propuká boj mezi indiány a železničními společnostmi v převozu surovin. Lokomotivy a vagónky jsou jednoduše napadnutelné a indiáni toho zneužívají. Vagóny se tak mohou bránit střelbou papkoulemi. Přesto celá řada souprav na trati havarovala a byla indiány okradena.
Již několik dní dozadu získáváme podivné indicie. Za notné pomoci předáků jednotlivých rančů, zlatokopové vydedukovali místo a čas, který indicie naznačovali. Vydali jsme se tedy k místnímu železničnímu mostu kde jsme se setkali s Mikem Klondaikem. Po mírném nátlaku jsme získali polohu bájné Bonanzy, kde se má údajně skrývat mnoho zlata.

Čtvrtek, 27.8.2009

ÚnavaBlížíme se finále a tak pro změnu vycházejí noviny (strana 1, strana 2). Během dopoledne dorážejí poslední osoby do Dawsonu (součástí cesty do Dawsonu je i přeplutí zátoky na lodi). Mnozí zlatokopové jsou již značně unaveni a zanechává to na nich následky.

SoutěžeZbytek dopoledne vyplnilo dělání dřeva a všemožné soutěže. Odpoledne se chystáme na hledání Bonanzy a velké dobývání a rýžování zlata. Věříme že k nám bude naleziště příznivě nakloněno.
Bonanza obsahuje celkem 28 claimů. Každý claim obsahuje jisté množství zlata a dle toho je také oceněna licence, kterou je nutno zakoupit před vlastním rýžováním. Ceny jsou různé, pro přehled uveďme že nejlevnější claim lze pořídít za 150 dolarů a nejdražší za 600 dolarů (bude tedy asi i více výnosnější). Top claim, č. 28 s vyvolávací cenou 650 dolarů bzl v aukci vydražen za 1710 dolarů. Boj o něj svedla v závěru Večernice s Vojtou, který byl úspěšnější. V kratičkém rozhovoru s ním jsme zjistili, že se mu tato investice vyplatila.

Bonanza BonanzaRýžování zlata bylo velkolepé. Dawsonská banka zřídila v místě rýžování zvláštní pobočku, aby zvládla bezproblémů vyřídit všechny transakce. Kurz zlata se pravidelně měnil od hodnoty 1:1, přes 1:4,2 až k závratnému závěrečnému kurzu 1:20. Ještě před započetím rýžování byly všem vyplaceny zůstatky na účtech.

Ve večerních hodinách se narychlo zbohatlí zlatokopové nechali unést svým bohatstvím a dost z nich podlehla lákavým nabídkám místního casina. Z některých se během necelé hodiny stali žebráci se zbytem pár dolarů v kapse. K dispozici byly 2 rulety, black jack a mnohé další. Někteří však dosáhly závratných výher, štěstí holt stálo na jejich straně.

Pátek, 28.8.2009

Motorové sáněRáno vychází poslední předplatitelské číslo našich novin (strana 1, strana 2). Dopolední program ve vyplněn dotěžováním claimů v okolí Dawsonu. Šance na vydělání pár dolarů tedy ještě je. Příprava slavnostního ohně na večer zabírá zbytek dopoledne.

Odpoledne se rozjíždí Riviéra se svými soutěžemi a atrakcemi. Trampolína, bar, štřelby šipek, vzduchovkou a lukem, motorové sáně, stříhání provázků, krámek se sladkostmi, kadeřnictví a internetová kavárna, to vše bylo zlatokopům k dispozici aby mohli utratit své nashromážděné dolary. Zejména motorové sáně, bar a krámek byly dost často v obložení i přes vyšší ceny.
Riviéra byla zakončena volejbalovým zápasem mezi Margotkami a Banánkami. Napětí bylo veliké, souboje vyrovnané, přesto mohl vyhrát jen jeden tým.

Vítěz bodováníDortíčekVečer čekala na zlatokopy slavnostní večeře, vyhodnocení, dort a závěrečný oheň.

Sobota, 29.8.2009

Ráno vychází poslední číslo našich táborových novin, dnes jen v jednostránkovém provedení. V den poslední, odjezdový se snažíme celé dopoledne vyhledat majitele desítek roztroušených věcí po táboře, narvat dětem věci do batohů a částečně pobalit i oddílový materiál. Odjezd je zpestřen jednak deštěm přírodním a také deštěm z dolarových bankovek. Zcela nečekaným vrcholem je pak neschopnost nádražního personálu v nastartování motorového vlaku, který má odvést zlatokopy do civilizace. Vše se nakonec podařilo a za pomoci autobusu dorazili s hodinovým zpožděním k úzkostlivě čekajícím rodičům.

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Kalendář akcí

««« únor 2023 »»»
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Všechny události

Dnes je: 06.02.2023
Svátek má: Vanda
Zítra slaví: Veronika

Narozeniny slaví

10.02. - Dominika (17)
11.02. - Maty (19)
15.02. - Mates (27)

Jsme členy


Podporují nás

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Magistrát hlavního města Prahy Městská část Praha 10