Oddíl Tuláci
zážitky, přátelství, hry, příroda, dobrodružství, zapomenuté legendy

ZOZ - část 3 - Zdravověda

Lékárnička Celou základní oddílovou zkoušku si lze stáhnout v PDF.

  1. víš, co nejzákladnějšího má obsahovat lékárnička na výpravu (1–3 dny) a vše máš zapsáno ve svém Tuláckém zápisníku, což předvedeš při zkoušce. Zde uvedený seznam je opravdu ten nejzákladnější.
  • dezinfekce, náplasti, obvaz, pružné obinadlo
  • třícípý šátek, nůž nebo nůžky, jehla, pinzeta
  • paralen, černé uhlí (na průjmy), fenistil (proti štípancům)
  1. víš, co dělat, když tě potká:
drobné řezné a bodné rány, odřeniny obrázek
obrázek
Opláchneme vodou, prohlédneme, zda v ráně není nečistota, dezinfikujeme. Podle potřeby stáhneme okraje rány (speciálně upravenou náplastí, tzv. leukostehem, nebo mašličkou), nebo přelepíme náplastí, případně zavážeme obvazem
klíště obrázek Klíště nikdy nevytrháváme, jeho bodec je opatřen obrácenými háčky, které zabraňují volnému vytažení. Klíště zakápneme dezinfekcí a počkáme pár minut. Poté jej nejlépe kleštičkami (pinzetou) kývavým pohybem vyvikláme. Klíště není nutné vytáčet po směru či proti směru hodinových ručiček. Po vytažení místo opět dezinfikujeme.
včelí a vosí bodnutí obrázek Pokud v místě bodnutí zůstane žihadlo, opatrně je vyjmeme (pozor na jedový váček, který může u žihadla také někdy zůstat, pokud jej náhodou zmáčkneme, přidáme jed do rány), ránu dezinfikujeme a přiložíme studený obklad, může být s roztokem octa.
vyvrknutý kotník obrázek Co nejdříve přiložit led či cokoliv studeného. Chladem mírníme otok a bolest. Led nepřikládáme přímo na kůži ale např. přes ručník. Po 10–15 minutách stáhneme pružným obinadlem. Začněte u prstů, obvaz dvakrát přetočte, pokračujete přes kotník, vraťte se k prstům a obvazování ukončete nad kotníkem. Celý postup několikrát opakujte. Obvaz příliš neutahujte – nesmí vás tlačit.
drobné popáleniny Hlavní pravidlo je místo rychle zchladit, při první pomoci nám stačí studená voda, máme–li k dispozici pak Panthenol (pěna ve spreji).
zlomeniny obrázek
obrázek
Uvažujeme pouze jednoduché zlomeniny na ruce nebo na noze. Na ruku nemusíme vždy použít dlahy. Pokud nemáme jiný materiál k dispozici, než šátek, položíme do něj ruku jako do závěsu a přivážeme k tělu pomocí jiných šátků, páskem, řemenem a podobně. Zlomenou nohu můžeme bez dlah přivázat ke druhé a tak zlom eninu znehybnit. Jako dlaha může posloužit cokoliv pevného: laťka, lyžařská hůlka, kmínek stromku a podobně. Zlomeniny tohoto druhu, pokud to jejich umístění dovoluje, fixujeme na nejbližší dva klouby.
umělé dýchání obrázek Nejdříve musíme zajistit průchodnost dýchacích cest. Ohrožení života vzniká tím, že postiženému zapadne jazyk nebo hrozí udušení zvratky. Postiženému zakloníme hlavu dozadu, druhou rukou předsuneme bradu a ústa se pootevřou. Vyčistíme dutinu ústní prsty zabalenými do kapesníku. Zraněné položte do stabilizované polohy. Nezačne-li sám dýchat

je nutné provést umělé dýchání a masáž srdce. 1 zachránce provádí 30 stlačení hrudníku a 2 vdechy, stále dokola. Hrudník stlačujeme 3 prsty od kraje prsní kosti směrem ke středu kosti.

Všechny uvedené situace vyžadují buď přítomnost, nebo přímo zásah zdravotníka, zlomeniny po ošetření samozřejmě převoz k lékaři!

  1. Znáš použití třícípého šátku:

Na obrázcích je několik provizorních obvázání zranění pomocí šátku. Dobře si je prohlédni, vezmi si šátek a zkus si je. U zkoušky budeš muset alespoň jeden způsob předvést.

obrázek
obrázek
obrázek obrázek
  1. znáš základy záchrany tonoucího – při případné záchraně pamatujte především na neutopení sama sebe, tonoucí dokáže v šoku utopit zachránce
  2. víš, co je to stabilizovaná poloha a k čemu slouží
obrázek

Jde o uložení zraněného tak, aby zůstaly volné dýchací cesty a aby se nezatěžovala funkce životně důležitých orgánů.
Zraněného (který je v bezvědomí, ale dýchá a srdce mu bije a víš, že pohyb s jeho tělem mu nemůže přitížit) položíme na záda, nadzvedneme v pase (za pásek kalhot a podobně), podsuneme mu nataženou levou ruku pod tělo, pak uchopíme pravou ruku a levou nohu, ohneme je a přiblížíme co nejvíc k sobě. Zatáhneme a převrátíme ho na bok. Hlavu co nejvíce zakloníme, pravou rukou podložíme obličej a zkontrolujeme dýchání a tep srdce.

  1. víš jaké jsou základní životní funkce – základní životní funkce jsou srdeční

činnost a dýchání. Při první pomoci postupujeme v pořadí – zastavení prudkého krvácení, obnovení činnosti srdce, zajištění dýchání a obnova vědomí.

  1. znáš pár základních léčivých rostlin a jak Ti mohou pomoci
obrázek obrázek obrázek
hluchavka bílá – květ proti zánětům a kašli jitrocel kopinatý – proti zánětům a čistí tělo, na špatně hojící se rány růže šípková – prevence proti nemocem
obrázek obrázek obrázek
heřmánek pravý – hojivý a regenerační, zlepšuje pocení, uvolňuje křeče bez černý – čaj z květů proti nachlazení, rýmě, kašli a při horečce, má mírné projímací účinky mateřídouška úzkolistá – čaj pomáhá při zácpě, astmatu a posiluje srdeční činnost

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Kalendář akcí

««« prosinec 2022 »»»
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Všechny události

Dnes je: 08.12.2022
Svátek má: Květoslava
Zítra slaví: Vratislav

Narozeniny slaví

05.12. - Vojta Beg. (17)
14.12. - Tomáš (19)
16.12. - Dominik (16)

Jsme členy


Podporují nás

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Magistrát hlavního města Prahy