Zkoušky
Při přečtení slova zkoušky se možná některým naježí chlupy a budou se snažit co nejrychleji překliknout jinam. Naše oddílové zkoušky nejsou ale komisním přezkoušením před komisí. Jde o seznam témat a úkolů, které by měl znát každý správný Tulák.
Zkoušky jsou rozděleny do několika stupňů a za ukončení daného stupně je vždy postup na oddílovém žebříčku směrem vzhůru do závratných výšin.
- Dovednosti – jsou prvním stupněm zkoušek a jsou určeny pro nováčky, kteří vstoupí do oddílu – jde o 10 základních a jednoduchých úkolů a spíše jde o osvojení základních návyků života v oddíle – Dovednosti jsou klíčem k plnění dálších zkoušek a po úspěšném splnění obdržíte tulácké tričko s vyšítým oddílovým znakem (ke stažení formát PDF)
- První velká stezka – jde o soubor informací, které by měl znát a umět každý pokročilý člen oddílu. V sedmi částech je připraveno cca 60 úkolů, které na tebe čekají. Posledním bod je tajný a jeho splněním se staneš členem Kmene (ke stažení formát PDF)
- Malé stezky – jsou doplněním a rozšířením První velké stezky. V současné době je k dispozici Stezka odříkání (formát PDF) a Stezka šifrování.
Přepálení provázku
Jeden z deseti úkolů, nacházejících se v Dovednostech je přepálení provázku ve výšce jednoho metru. Přikládáme videonávod a přesné znění úkolu. Před samotným zapálením je důležité nasbírat co největší hromadu suchého chrastí (co nejmenší větvičky). Pak už stačí jen škrtnout, a pokud ti sirku nesfoukne vítr, měl bys to mít v kapse.
Zacházet s ohněm je věc nebezpečná i užitečná, ale kdo se jí jednou naučí, má vyhráno. Pro začátek je tvým úkolem přepálit provázek do dvou minut ve výšce 1 metru nad zemí s pomocí maximálně tří sirek.
Bobřík samoty
Těsně před letním táborem 2013 si Mates splnil bobříka samoty. Dvanáct hodin ho nikdo nesměl vidět. Stejně tak on nemohl zahlédnout člověka. Zde je video z jeho plnění.
Vybavení na výpravu
Tuláci, kdo s námi jedete na výpravu, nezapomeňte si ešus a lžíci. Je to neobvyklé na našich výpravách, protože jsme letos většinou jezdili do pevných budov s vybavenou kuchyní, ale čím víc se bude oteplovat, tím častěji budeme jezdit do objektů jen na přespání, nebo dokonce úplně jen pod stan. Tam se pak vaří většinou na ohni v kotlíku a nenosíme s sebou talíře, ale ešus. Ešus je velmi praktická věc, protože je to zároveň miska na jídlo a menší miska třeba na čaj. A občas se v něm dokonce i vaří. Nejlepší ešus je dnes asi nerezový třídílný, ale kdo by měl třeba po mamince určitě bude mít hliníkový a není to na škodu. Pokud si myslíte, že ho mockrát nepoužijete, dá se určitě nahradit třeba přiměřeně velkou plastovou miskou, ale pokud s námi jezdíte na výpravy, tak by bylo lepší si ho koupit, protože to není tak drahá záležitost a rozhodně se vám investice vrátí. Pokud se domluvíte můžete si ho vzít i do dvojice jenom jeden, ale upozorňuju, abyste nespoléhali, že si dvojici najdete až na výpravě, protože by se taky mohlo stát, že ešus nakonec nebude mít nikdo… Další vybavení, které budete potřebovat je karimatka…