Oddíl Tuláci Malešice

Letní puťák do Železných hor

putak01-nahled Nasavrky→ Třemošnice, 1. – 6. 7. 2013

Pondělí 1. 7. 2013

Vyjeli jsme z Hlaváku Brněnským drakem. Radar si myslel, že jedeme první třídou. Ve vlaku jsme hráli kostky a prší. Potom jsme jeli autobusem do Nasavrk. Kluci vystoupii dřív a šli cca 8 km přes Peklo. Cestou našli studánku a keš. Poslední stoupání hráli milionáře a večer došli do Nasavrk. Spali jsme u strejdy Ivana. Někteří spali venku a ostatní spali ve stanu.

Úterý 2. 7. 2013

Ráno jsme šli nakupovat do města, Zuzka, Ester, Lili spolu a Tom, Dominik a Ježovka spolu. Nějaký opilý děda s flaškou putak02-nahled v ruce na nás pokřikoval a v potravinách. Vrátili jsme se ke strejdovi a pak jsme vyrazili do Pekel. Po cestě jsme četli všechny tabule. Šli jsme po naučné stezce a viděli jsme totemy. Viděli jsme čerta, žábu, ježka, výra a náčelníka Rudý oblak. Šli jsme dál a pak jsme odbočili doleva a šli jsme přes pole. Pak jsme narazili na kládu a museli ji přelézt. Poté jsme viděli auto, které kládu nepřejelo, a tak se vracelo. Pak jsme šli k vodopádům a Píšťalka nás vyfotila. Pak jsme šli Brodit Chrudimku. A pak jsme vylezli do velikýho kopce. Zahlédli jsme muflony. A pokračovali jsme do hříbárny a dali jsme si tam oběd a viděli jsme koně. A vyrazili jsme přes hráz Křižanovické přehrady a šli jsme k hřbitovu, kde nám Píšťalka natočila vodu a my mezitím hráli milionáře. A šli jsme na místa, kde dříve stálo keltské oppidum. V muzeu byla expozice keltské kultury a řemesel. Zkoušeli jsme si mlýnek na obilí. Viděli jsme, jak se Keltové pohřbívali. Nakonec jsme viděli film, který daboval Radar a Mates. Večer jsme hráli poznávání písniček.

Středa 3. 7. 2013

Když slunko vzešlo, vyrazili jsme opět na nákup. Ožrala ze včerejška nám vyčetl, že jsme ještě nevyrazili do kempu. My jsme mu však odpověděli, že se tam vypravíme až za chvíli, neboť si potřebujeme zabalit. Aniž by poslouchal odpověď,otevřel si další pivo. Po návratu jsme strhli stany. Podnikli jsme další výpravu. ale bez batohů, protože nám je strejda odvezl. Vyšplhali jsme na rozhlednu Boika, kde byl krásný výhled do kraje. Píšťalka nám ukazovala různá města. Kluci šli na kešku do vedlejšího lesíka. Museli pak dohonit holky. Sešli jsme ke Křižanovické přehradě a u ní našli studánku. Měla odklápěcí víko, které se strašně líbil Píšťalce, a kardinálního slimáka, který fascinoval Radara. Doplnili jsme zásoby vody. Za chvíli jsme našli další informační tabuli o Křižanovické přehradě – hráz je v koruně 6,6 metrů putak03-nahled široká a zadržuje dva miliony kubíků vody.
Zastavili jsme se na mostě v Mezisvětí a dali si oběd. Po chvíli jsme po sobě začali házet svízel. Pokračovali jsme po silnici do Bojanova a hráli Zlatou bránu. Obešli jsme famózní družstevní lihovar. V hospodě jsme si koupili zmrzlinu. Zjistili jsme, že za deset minut zavírá místní COOP, takže jsme běželi asi dvě stě metrů. Chvíli jsme šli kolem Chrudimky a Dominik vybral místo na koupání. Voda byla opravdu studená. Po chvíli jsme si zvykli a kluci šli proti proudu. Vylezli jsme z vody a našli na sobě klíšťata. Všech pět bylo bez milosti spáleno.
Po svačině (lesní jahody s horalkou) jsme opět vyrazili. Kolem skal jsme dorazili ke Chrudimce. Brodění řekou se dětem zalíbilo, a proto následovalo další. Vyšplhali jsme poslední kopec. Lili se stala čtyřkilovou salátovou okurkou. Navečer jsme si udělali v kempu oheň. Holky se vysprchovali a kluci smrděli dál. Chlapci zůstali do půlnoci vzhůru a zahlédli nebojácnou lišku.

Čtvrtek 4. 7. 2013

Ráno jsme vyrazili do kempu. U trubek jsme našli kešku. Zůza si tam vyměnila karty za figurku kočky a Lili zelenou gumičku za žlutou. Na konci trubek jsme se trochu motali a potom museli vylézt po skále nahoru. Nahoře jsme měli přestávku. Tam se tom vsadil s Radarem, že se mu do batohu nevejde mikina o bunda, o půl sůši. Napili jsme se a slezli na silnici. Pak jsme vyrazili dál. Procházeli jsme se po hrázi přehrady Seč. Prošli jsme tunelem a viděli zříceninu hradu Vildštejn. Tunelem jsme došli na druhou část hráze. Na konci hráze jsme zahlédli další kačery. (pozn. příznivce hry putak04-nahled geocaching) Dorazili jsme do lesa. Mates říkal, že ti kačeři jsou nenápadnost sama. Vyšli jsme nahoru po silnici. Za chvíli jsme dorazili na modrou turistickou značku, po které jsme měli jít na hrad Oheb. Radar dole hlídal batohy, a také se chtěl naučit pískat na prsty. Přečetli jsme si tabuli o plžích, kteří se zde vyskytují a šli jsme nahoru na hrad Oheb. Nahoře jsme si přečetli další informační tabuli o hradu Oheb
Ve zbořené věži Tom našel keš. Poté jsme se vyfotili s nádherným výhledem na Seš. Čtyřkilová salátová okurka se urazila a šla dolů za Radarem. V druhé části hradu jsme našli bránu. O chvíli poté jsme nalezli sklepení. Prohlédli jsme si ho. U sklepení jsme viděli plže. Píšťa si je vyfotila. Sešli jsme dolů a namazali jsme si štípance fenistilem. Zjistili jsme, že Radaraovi někdo poradil, jak pískat. Pod kopcem jsme si dali sváču.
Tom našel další keš. Ke svačině jsme měli tyčku. Tom musel dát půlku tyčky Radarovi. Znovu jsme přešli hráz. Potom jsme odbočili na žlutou, kterou jsme měli obejít přehradu Seč. Za chvilinku jsme našli písčitou pláž. Píšťa s Matesem šli do města nakoupit. My jsme hráli ve vodě hry. Za chvíli jsme vylezli z vody ven. Chtěli jsme si půjčit šlapadlo, ale nepůjčili nám ho, protože Radar je moc mladý. Tak jsme si začali stavět z písku. Za chvíli přišla Píšťa s Matesem. Měli plné ruce tašek s nákupem. Došli jsme si pro oběd. K obědu jsme měli převážně langoše. Po obědě jsme si půjčili šlapadlo, se kterým jsme obepluli ostrov. Vystoupili jsme, převlékli se a vyrazili dál. Po půl kilometru si málem Zůza vyvrkla kotník. V kempu u Kraskova jsme postavili stany a vykopali ohniště. K večeři jsme měli buřty.

Pátek 5. 7. 2013

Když slunce vyšlo, hned jsme vstali. Psali jsme kroniku. Asi jednu hodinu. Měli jsme ukrutně velký hlad. Nevadilo nám, že jsme snědli chleby i s popelem. Hned po snídani jsme si zabalili a pomalu jsme vyrazili na hrad Lichnice po koňské turistické stezce. Přešli jsme hráz mezi horním a dolním rybníkem. Hned za ní jsme došli do Pekla u Kraskova. Poté jsme putak05-nahled v lese našli informační tabuli a na ní bylo káně, sýkorka a brhlík. Potom jsme dorazili ke kapličce svatý Jan, kde byla další informační tabule. Pod kapličkou pramení potůček s čistou vodou. Asi za kilometr jsme došli do města Třemošnice. Tam jsme si koupili zmrzlinu ve večerce. Kousek vedle byla kašna, kde jsme si dali oběd. Někteří si smočili nohy ve vodě. Začalo strašně pršet. V dešti jsme vyšplhali do Podhradí. Z něj jsme vyšli na hrad Lichnice. Zaplatili jsme vstupné.
Divná paní průvodkyně nám řekla něco o hradě. Mluvila monotónně. Byl to ten typ průvodkyně, která uměla výklad nazpaměť. Poté, co paní dokončila výklad, jsme šli do sklepení. Začalo pršet. Mates, Dominik a Ester se šli podívat okolo hradu. Najednou Mates koukl na GPS a viděl kešku, tak jsme jí šli najít. Našel ji Dominik v pařezu. Při cestě zpátky do kempu jsme se stavili v místním bufetu na čaj. Také jsme skrz plot viděli sochy ze dřeva. Byly moc pěkné. Po silnici jsme došli přímo do kempu v Kraskově.
Po večerním rizotu si kluci rozdělali oheň. Pod vidinou sladkého překvapení začali děti psát kroniku. Nakonec se to stihlo a zítra bude snídaně. Píšťa s Radarem si šli poslechnout DJ pražáka Čendu. Místňáci z toho byli strašně nadšení. Tomáš se snažil vyčistit ešus zapálením trávy.
Večer jsme sebrali z louky zbytky věci, abychom při balení neměli moc velkou práci. Při té příležiotosti jsme už asi posté konstatovali, že Tom, Ježovka a Lili mají místo lžíce připitomělý udělátko, které je tak nekonečně připitomělé, že nikdo normální by si takovou připitomělou věcí radši nejedl. Přitom jsme jim doporučili, aby si příště radši vzali normální lžíci! Dost připitomělým nožolžícovidličkám!

Sobota 6. 7. 2013

Sobotní ráno orazítkovala nepříjemná událost. Asi dvouletá holčička spadla do uhlíků a popálila se. Asi po deseti
putak06-nahled
minutách přijela policie a začala vyklízet prostor pro přistání vrtulníku. Ten přiletěl, ale radši přistál na vedlejším poli. Záchranáři se seběhli k dívce, ošetřili ji a odletěli s ní do Prahy na Vinohrady. My se mezitím sbalili a nasnídali. S již nandanými batohy nás stihla nafilmovat televize Prima a večer jsme byli ve zprávách. Poté jsme se rozloučili se stanovými sousedy a vydali se na cestu do Třemošnice. Chůze kolem vodopádů nám zabrala asi jen hodinu, takže jsme měli na náměstí jednu osminu dne čas. Koupili jsme si zmrzlinu a nějaké dobrůtky, ráchali si nohy v kašně a hráli šlapanou. Na nádraží si Radar s kluky vyzkoušel akrobatické kousky a už jsme mohli jet přes Čáslav domů. Ve vlaku jsme vydrželi hodinu v uličce. Radar si nakonec ustlal na zemi.
Zapsal: Lili, Ester, Zůza, Tom, Dominik, Ježovka, Píšťalka, Mates
  • Kdy, kde, co?
  • 23.02. - 25.02. - Výprava
  • 22.03. - 24.03. - Výprava
  • 19.04. - 21.04. - Výprava pod stan
  • Schůzka - každou středu od 16-18 hod
Slavíme

Dnes je 23. únor 2024
svátek má Svatopluk

Narozeniny
23.únor - Alex (12)
01.březen - Jirka P. (13)
03.březen - Honza (16)
03.březen - Eliška (15)
04.březen - Anička (9)