Informace o celoroční hře 2005/2006. Dočtete se o ději jednotlivých akcí tohoto školního roku.
Ocitli jsme se v nějakém jiném čase, dosud neznámá postava v černém hábitu, co se představila jako Chronos, nám zprostředkovala setkání s člověkem, který se nám ukázal jako inkognito, zkrátka neprozradil svou identitu, své jméno, postavení a podobně… Nakonec, když jsme zjistili, v jaké jsme asi době, nám prozradil, že je důvěrníkem krále a císaře Rudolfa II. a že se jmenuje Jakub Breuner, čili „Pan Jakub“ – protože v dobách středověkých nevykáme.
Pochopili jsme že nás letos čeká vydávat se do dob středověkých, sbírat „zkušenosti“ z různých věd a umění, kterých bylo na dvoře Rudolfa II. požehnaně a doufat, že až je všechny „sebereme“, že se dostaneme na jeho dvůr…
Prostřednictvím pana Jakuba se dozvídáme o přání Rudolfa II. získat tajný dávný svitek jednoho člověka, který se vyznal v jakýchsi záhadných silách… Chronos nám umožní přenést se na chvíli v čase a my vidíme, jak v žaláři uvězněný velmistr předává nějakému svému učedníkovi tajně svitek a učedník je pak pronásledován zbrojnoši. Běží i kolem nás a svitek mu upadne (ukáže se, že je to ale jen část svitku a že svitek má celkem čtyři části). Zjistíme, že autorem toho svitku je Jakub de Molay, velmistr řádu Templářského… a postupně získáme zbývající díly svitku. Rozluštíme ho, hovoří se tam o způsobu otevření tak zvaného třetího oka. Svitek od nás nakonec získá Rudolf II. do svých sbírek.
„O obězích nebeských sfér“ – tak zní překlad latinského názvu Koperníkova díla. Seznámili jsme se se středověkými představami o naší sluneční soustavě, o sporech, zda je středem vesmíru slunce, nebo vše obíhá kolem Země… Zkusíme si také jednotlivé obrazy hvězdné oblohy sestavit do sebe, jak a kde mají ve skutečnosti být. Inkvizice nerada vidí, že někdo pochybuje o jejich učení a tak nás taky trochu straší…
Na počátku se děti dělí do týmů pomocí získání latinské věty: Perpetuus ignis medulla, což v překladu znamená Věčný oheň srdcí. Tato tři slova je rozdělují do týmů. Alchymista, Magistr Sinuites ze dvora Rudolfa II. hledá svého nástupce. Do tohoto „výběrového řízení“ se přihlásilo několik Mistrů řemesla alchymistického a vybírají si své pomocníky – nás. Cílem je zvládnout umění výroby zlata. Ti alchymisté, co se o to snaží, jsou čtyři (napsáni níže). S nimi získáváme různé látky materiální i éterické povahy: Měsíční a sluneční kámen, Dračí dech, Vlas polednice, Slzy lesní víly, Tajnou formuli, Vlčí stopu Vlkodlaka, Jasnozřivý lektvar čarodějnice, Nápis na ukrytém meči… Při vlastním pokusu je však třeba pronést tajnou formuli: Solum is, quis advenire, ut plasso, solum is, quis ei medulla patulus, solum is, quis fides, spero, contemptim, superator! Jen ten, kdo přichází, aby tvořil, jen ten, kdo je srdcem otevřeným, jen ten, kdo věří, doufá, nevzdá, vítězí!
Poslední slovo je na meči, který skrývá inkvizice, ale i to slovo nakonec získáme. Podle celkových výsledků našeho snažení získává Pohár Mistra alchymie Mistr Volucer Crocodilus a stává se nástupcem novým Magistrem na dvoře Rudolfa II.
Pan Jakub nám zvěstuje přání Rudolfa II., který má již beztak rozsáhlé sbírky, že by je chtěl ještě rozšířit o další klenoty a to v podobě obrazů starých mistrů a jestli bychom jemu nedokázali poradit, jací že mistři jsou známí a cenění v našem čase z dob RII. i dřívějších – Rudolf sbírá i staré mistry… mimo jiné i Leonarda da Vinciho. K našemu údivu se ukáže, že Pan Jakub nezná Monu Lisu, alias Giocondu, což je tak velké překvapení, že se ptáme i Chronose, co to znamená. A tak pochopíme, že my jsme pravou příčinou, že Mona Lisa existuje a skáčeme v čase do doby, kdy žil Leonardo da Vinci a nabídneme mu dokonce tři krasavice z našich řad, aby si vybral jednu za model. Ten si ponechá ve svém atelieru nakonec všechny tři a obraz vytvoří. Skočíme v čase zpět a pan Jakub již obraz zná a Rudolf II. jich má ve své sbírce větší než malé množství;) Kterýpak je asi pravý??
Přijde za námi sluha pana Jeronýma (Jeronýma Makovského z Makové, který byl komorníkem Rudlfa II., později uvězněným za zpronevěru a ztrátu důvěry, ale tohle zatím nevíme, to se ještě nestalo…). Jeho pán je nemocen. Jeronýma navštívíme, ale nevíme si rady. A Chronos nám radí jako nejrychlejší možnost, která se nabízí, najít Poustevníka, který tu někde v okolí sídlí a vyzná se v léčení. Poustevníka nakonec objevíme a u něj i lékaře Jana Jessenia. Ten nám dá lahvičku s lékem a tu když nakonec dopravíme Jeronýmovi, doslova se uzdraví před očima… Nakonec nás Jan Jessenius pozve na první veřejnou pitvu, která se konala v Praze roku 1600…
Podivná postava od nás chce opsat mnohokrát text, že teprve po té získáme, co nám patří… opisujeme a opisujeme a texty nakonec přinášíme. Situace se však může opakovat… a co s tím? Vysvobodí nás duch Johannese Gutenberga, který nám prozradí svůj vynález – knihtisk. Zkusíme si vyrobit papír a litery (tiskátka z brambor). Nakonec od nás skutečně chce ta nejmenovaná postava nějaký další text a diví se později, že máme tolik stránek a tak pravidelného písma…
Dnes je 21. listopad 2024
svátek má Albert
Narozeniny
15.listopad - Píšťala (34)
16.listopad - Luky (16)